Jak sprawdzić jakość powietrza w domu – strony internetowe i aplikacje
Jakość powietrza w swojej okolicy możesz monitorować za pomocą stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Znajdziesz wśród nich serwisy i programy o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym, a także międzynarodowym. Oto lista adresów i tytułów, na które warto zwrócić uwagę.
Spis treści:
1.1 Ogólnopolskie
1.2 Regionalne
Województwo Małopolskie / Kraków
Warszawa
1.3 Międzynarodowe
2. Aplikacje mobilne
2.1 Ogólnopolskie
2.2 Regionalne
2.3 Międzynarodowe
Strony internetowe
Ogólnopolskie
1. GŁÓWNY INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA
To serwis funkcjonujący w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Nadzór nad nim sprawuje Inspekcja Ochrony Środowiska, czyli Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz 16 inspektoratów wojewódzkich. Na stronie można zapoznać się z aktualnymi odczytami stacji pomiarowych, dokonującymi pomiaru w trybie manualnym lub automatycznym, a także z danymi archiwalnymi oraz prognozami i normami jakości powietrza.
2. AIRLY
Jest to strona zapewniająca dostęp do danych ze stacji pomiarowych GIOS-u oraz własnych czujników Airly. Umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu smogu oraz tego, jak stan powietrza zmieniał się w ciągu ostatnich 24 godzin.
Regionalne
Województwo Małopolskie
Kraków
Propozycja dla mieszkańców Małopolski, umożliwiająca sprawdzenie poziomu pyłów PM2,5 i PM10 oraz dwutlenku azotu i siarki, a także prognoz na kolejny dzień. Serwis funkcjonuje w ramach Krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej |
Ten serwis przeznaczony jest dla mieszkańców Warszawy. Znajdują się tu informacje dotyczące poziomu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 w stolicy. |
Międzynarodowe
The World Air Quality Index
(Światowy wskaźnik jakości powietrza)
Korzystając z tej strony internetowej sprawdzisz jakość powietrza w miastach usytuowanych na terenie całego świata. Serwis dostępny jest w kilku wersjach językowych, w tym polskiej.
Air Quality Map
(Mapa Jakości Powietrza)
https://www.iqair.com/us/air-quality-map
https://ekoprognoza.pl/index.php
Tutaj można poznać obecny stan powietrza w Europie oraz przewidywany poziom zanieczyszczeń w dwóch kolejnych dniach.
Aplikacje mobilne
Ogólnopolskie
Jakość powietrza w Polsce
To aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która zapewnia szybki dostęp do wyników pomiarów prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Jako użytkownik masz dostęp do bieżących odczytów wszystkich stacji pomiarowych, tak więc możesz sprawdzić poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzenu (C6H6), dwutlenku siarki (SO2) i azotu (NO2), tlenku węgla (CO) oraz ozonu (O3). Za pomocą GPS aplikacja sama wyszukuje najbliższą stację pomiarową.
Aplikację można pobrać na telefon z systemem iOS, Windows i Android: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app
Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.evertop.jakoscpowietrzawpolsce
Kanarek
Kanarek wykorzystuje dane ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także własnych serwerów, dlatego działa nawet w przypadku awarii GIOS-u. Aplikacja jest ceniona ze względu na szybkość, łatwość obsługi oraz integrację z Android Wear i Google Now, dzięki której możesz otrzymywać powiadomienia o stanie powietrza.
Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tajchert.canary&hl=pl
Zanieczyszczenie Powietrza
Jest to program zapewniający dostęp do danych z ponad 100 stacji pomiarowych GIOS-u. Pozwala na ustawienie widgetu, który na bieżąco prezentuje aktualne wyniki pomiarów. Dzięki łączności aplikacji z programem ekoprognoza.pl możesz śledzić prognozy stanu powietrza w swojej okolicy.
Regionalne
SmokSmog
Ta prosta w obsłudze aplikacja jest przeznaczona dla mieszkańców województwa małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Prezentuje aktualny poziom zanieczyszczeń i średnią dobową pyłów zawieszonych, tlenku węgla i dwutlenku azotu.
Smog24.pl
To propozycja skierowana do osób zamieszkałych na Śląsku. Oprócz danych o aktualnym stanie powietrza można tu znaleźć informacje dotyczące obowiązujących norm.
Międzynarodowe
Global Air Quality Monitoring & Pollution Forecast PM2,5 AQI | AirVisual
To aplikacja, którą warto polecić podróżującym, ponieważ zapewnia dostęp do danych z całego świata. Jest w stanie samodzielnie wyszukać najbliższe stacje pomiarowe i posiada opcję zmiany jednostki, w której prezentowane są wyniki pomiarów. Znajdziesz tutaj także informacje ze świata dotyczące problemu zanieczyszczeń.
Plume Air Report
Plume Air Report wyróżnia się pod względem wizualnym, ale nie jest to jedyna zaleta tej aplikacji. Program zapewnia łatwy dostęp do danych archiwalnych, a także prezentuje informacje o tym, jakich aktywności lepiej unikać przy aktualnym stanie powietrza. Dodatkowo znajdziesz tu ciekawe wiadomości związane z tematyką zanieczyszczeń.
Ja korzystam z własnego czujnika. Mamy w miasteczku sensor Airly, ale w moim domu stężenie często odbiega już od tych pomiarów.
Tak, może się tak zdarzyć, że mimo niewielkiej odległości od czujnika stężenie smogu będzie już inne. Wewnątrz budynku stan powietrza zawsze odbiega od jego stanu na zewnątrz.
Dodałbym do tej listy Smog Alert, bo rzetelna i łatwa w obsłudze. Zasięg ogólnopolski.
Kanarek do monitorowania okolicy. Czujnik w domu mam w oczyszczaczu. Nie warto kupować czujnika bez kupna oczyszczacza. U mnie działa po prostu oczyszczacz z truelife i mam raporty o jakości powietrza.
Niektórzy wykorzystują czujnik zewnętrzny do kontroli dokładności czujnika w oczyszczaczu albo efektywności pracy samego oczyszczacza. Inni chcą upewnić się przy pomocy czujnika, że potrzebują oczyszczacza.