Oczyszczacze powietrza Electrolux
1. Oczyszczacze powietrza Electrolux. Czy warto?
Oczyszczacze powietrza Electrolux są obecne na polskim rynku już od kilku lat. Nowsze propozycje tej marki – szczególnie modele z linii Pure A9 – znacznie różnią się od urządzeń wprowadzonych do sprzedaży wcześniej, czyli serii EAP.
Są od nich droższe, ale zdecydowanie lepiej spełniają swoją funkcję. Charakteryzują je duża wydajność, cicha praca, pojemne filtry i… brak jonizacji mimo teoretycznej możliwości włączenia jej w aplikacji (brak jonizatora nie stanowi jednak wady oczyszczacza).
Zalety
- Dobry tryb automatyczny
- Kilka dostępnych wersji filtra
- Dwie wersje kolorystyczne do wyboru
- Możliwość sterowania aplikacją
- Wskaźnik zużycia filtra
- Duża wydajność oczyszczania przy niewielkim hałasie na większości prędkości
- Ogromne filtry, które mogą uzyskać żywotność znacznie dłuższą niż deklaruje producent
Wady
- Brak wskaźników numerycznych (dokładne wyniki dostępne są wyłącznie w aplikacji)
- Spore rozmiary (które idą jednak w parze z dużą wydajnością)
2. Najwydajniejsze oczyszczacze powietrza Electrolux, czyli seria Pure A9
Oczyszczacze powietrza Electrolux Pure A9 to urządzenia, które trafiły na polski rynek w 2019 roku. W skład tej serii wchodzą dwa modele o różnej (ale w obu przypadkach wysokiej) wydajności, wyposażone w dobre czujniki zanieczyszczeń i pojemne filtry.
Każdy z nich dostępny jest w wersji z filtrem HEPA klasy E12 oraz H13. Ponadto urządzenia z filtrem HEPA E12 występują w dwóch wersjach kolorystycznych.
Większy z oczyszczaczy Electrolux Pure A9 sprzedawany jest pod nazwami:
- Electrolux Pure A9 PA91-604DG – wersja ciemnografitowa z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA E12,
- Electrolux Pure A9 PA91-604GY – wersja jasnoszara z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA E12,
- Electrolux Pure A9 PA91-605GY – wersja jasnoszara z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA H13.
Mniejszy oczyszczacz z tej serii występuje pod nazwami:
- Electrolux Pure A9 PA91-404DG – wersja ciemnografitowa z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA E12,
- Electrolux Pure A9 PA91-404GY – wersja jasnoszara z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA E12,
- Electrolux Pure A9 PA91-405GY – wersja jasnoszara z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA H13.
Po zużyciu filtra obecnego w oczyszczaczu można zastąpić go dowolnym z pięciu filtrów dedykowanych do danego modelu. Oznacza to, iż w przyszłości i tak można będzie wybrać między klasą E12 a H13.
a. Porównanie modeli Electrolux Pure A9 PA91-404/405 i PA91-604/605
Główne różnice pomiędzy oczyszczaczami powietrza z serii Electrolux Pure A9 to wydajność oraz wymiary urządzeń. Stąd wynikają inne rozbieżności, np. minimalnie niższa głośność Electroluxa Pure A9 PA91-404/405, mniejsze zużycie energii oraz niższa cena.
a. Dostępne rodzaje filtrów do oczyszczaczy Electrolux Pure A9
W nowo zakupionym oczyszczaczu powietrza Electrolux Pure A9 znajduje się filtr cylindryczny, złożony z trzech elementów:
- filtra wstępnego, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, np. kurz,
- filtra HEPA klasy E12 (w wersji PA91-404 i 604) lub H13 w wersji PA91-405 i 605), skutecznego w walce z pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10, alergenami roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakteriami i wirusami,
- filtra węglowego, odpowiedzialnego za oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów, a także za usuwanie brzydkich zapachów.
Zużyty filtr można zastąpić takim samym albo innym, ponieważ producent oferuje aż pięć wersji filtra.
Producent ocenia żywotność wszystkich filtrów tak samo, na okres do 12 miesięcy. Jednak w przypadku oczyszczaczy Electrolux Pure A9 filtry mają tak dużą pojemność, że prawdopodobnie można będzie korzystać z nich dużej.
Ceny wszystkich filtrów do oczyszczacza Electrolux Pure A9 PA91-404/405 wynoszą 299 zł, natomiast do modelu Electrolux Pure A9 PA91-604/605 – 399 zł.
Który filtr wybrać?
Teoretycznie w przypadku alergii wystarczający mógłby być filtr antyalergiczny Electrolux BREATHE360. W praktyce jednak zanieczyszczenia gazowe występują niemal wszędzie, ponieważ LZO są obecne w środkach czystości, meblach, kosmetykach i produktach wykończeniowych.
Rekomendujemy zatem wybór filtra z węglem aktywnym. Zakup wersji bez węgla jest ponadto nieopłacalny, gdyż cena jest taka sama jak w przypadku filtrów wyposażonych w niego.
Optymalne rozwiązanie to filtr uniwersalny Electrolux BREEZE360 albo filtr antyzapachowy Electrolux FRESH360 (czyli z większą ilością węgla aktywnego). Biorąc pod uwagę fakt, iż ceny filtrów są takie same, bardziej opłacalny będzie wybór tego drugiego.
W przypadku wysokiego narażenia na kontakt z LZO, zdecydowani lepiej kupić filtr Electrolux FRESH360.
Źródło: https://www.electrolux.pl/vacuums-home-comfort/air-comfort/accessories/air-cleaner-filter/efdfrh4/
Zakup filtra antysmogowego Electrolux CLEAN360 warto rozważyć w przypadku mniejszych pomieszczeń. Przejście z filtra HEPA E12 na H13 odbywa się zawsze kosztem niewielkiego spadku wartości CADR (wydajności).
Jeśli maksymalna powierzchnia pracy znacząco przekracza powierzchnię pokoju, nie będzie to problem. W dużym pomieszczeniu lepiej zostać przy wersji z HEPA E12.
Filtr antywirusowy i antybakteryjny Electrolux CARE360 nie wyróżnia się niczym szczególnym. Warto pamiętać o tym, że wirusy i bakterie zatrzymywane są przez każdy filtr HEPA.
Więcej informacji o filtrach w oczyszczaczach znajdziesz w artykule: Filtr HEPA.
c. Jonizacja, której nie ma
W instrukcji oczyszczaczy powietrza Electrolux Pure A9 znalazła się wzmianka o tym, iż jonizację można włączyć i wyłączyć w aplikacji mobilnej. To prawda, iż dostępna jest w niej taka opcja, lecz skorzystanie z niej nie spowoduje żadnego efektu, ze względu na… brak jonizatora.
Przedstawiciele polskiego oddziału firmy Electrolux nie potwierdzają informacji o jego obecności, natomiast test przeprowadzony przy pomocy urządzenia wykrywającego jony nie wykazał, aby znajdowały się one w powietrzu.
d. Dobre czujniki zanieczyszczeń i tryb automatyczny
W każdym oczyszczaczu Electrolux Pure A9 znajdują się czujniki:
- pyłu zawieszonego PM2,5,
- lotnych związków organicznych (LZO, TVOC),
- temperatury,
- wilgotności,
- światła.
Urządzenie nie ma wskaźnika numerycznego (informacja o dokładnym stężeniu PM2,5 dostępna jest tylko w aplikacji), ale powiadamia użytkownika o stanie powietrza za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Wykorzystuje on 6 kolorów.
- do 12 µg/m³ – kolor zielony, jakość powietrza bardzo dobra,
- od 13 do 35 µg/m³ – kolor żółty, jakość powietrza dobra,
- od 36 do 55 µg/m³ – kolor pomarańczowy, jakość powietrza słaba,
- od 56 do 150 µg/m³ – kolor czerwony, jakość powietrza bardzo słaba,
- od 151 do 250 µg/m³ – kolor purpurowy, jakość powietrza zła,
- powyżej 250 µg/m³ – kolor kasztanowy, jakość powietrza bardzo zła.
Bazowanie w trybie auto na stężeniu głównego składnika smogu to ważna zaleta. Minusem jest tu natomiast łagodna interpretacja wyników czujnika, która może część użytkowników wprowadzić w błąd. W trybie automatycznym oczyszczacze powietrza Electrolux PA91-404/405 oraz PA91-604/605 działają jednak dobrze. Mimo swoich interpretacji szybko usuwają zanieczyszczenia, co jest zasługą dużej wydajności i cylindrycznej budowy filtra.
e. Solidne wykonanie i stylowy design
Oczyszczacze powietrza Electrolux Pure A9 to urządzenia, które zostały wykonane z bardzo dobrych materiałów i wyróżniają się stylowym designem. Mają oryginalne kształt i skórzane rączki, a ich obudowa pokryta została materiałem. Na wygląd pozytywne wpływa także obecność eleganckiego, dotykowego wyświetlacza.
Oczywiście, z estetycznego punktu widzenia zaletą jest też dostępność dwóch wersji kolorystycznych, gdyż ułatwia to zakup oczyszczacza dobrze dopasowanego do konkretnego pomieszczenia.
3. Oczyszczacze powietrza Electrolux Well z możliwością montażu na ścianie
Pod koniec 2021 roku w ofercie Electroluxa pojawiły się trzy nowe oczyszczacze powietrza, które można postawić na podłodze albo zamontować na ścianie. Z zewnątrz oczyszczacze powietrza Electrolux Well różnią się tylko kolorem. Wydajność wszystkich trzech modeli jest taka sama i wynosi 285 m³/h, co pozwala na pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 35 m².
Oczyszczacze mają czujniki PM2,5 i tryb automatyczny. O jakości powietrza informuje wskaźnik kolorystyczny. Poszczególne kolory oznaczają tutaj to samo, co w serii Pure A9, a więc:
- do 12 µg/m³ – kolor zielony, jakość powietrza bardzo dobra,
- od 13 do 35 µg/m³ – kolor żółty, jakość powietrza dobra,
- od 36 do 55 µg/m³ – kolor pomarańczowy, jakość powietrza słaba,
- od 56 do 150 µg/m³ – kolor czerwony, jakość powietrza bardzo słaba,
- od 151 do 250 µg/m³ – kolor purpurowy, jakość powietrza zła,
- powyżej 250 µg/m³ – kolor kasztanowy, jakość powietrza bardzo zła.
3.1. Electrolux Well A7 WA71-305. Jonizacja i 2 wersje kolorystyczne
Electrolux Well A7 WA71-305 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych:
- Electrolux Well A7 WA71-305DG – wersja ciemnografitowa,
- Electrolux Well A7 WA71-305GY – wersja jasnoszara.
Urządzenia wyposażone są w filtr wstępny, filtr HEPA H13, filtr węglowy, powłokę antybakteryjną i jonizator. Sterowanie jest możliwe przez aplikację.
3.2. Electrolux Well A5 WA51-304WT, czyli wariant bez jonizacji
Oczyszczacz powietrza Electrolux Well A5 WA51-304WT występuje wyłącznie w jednej wersji kolorystycznej – białej. Od oczyszczacz Electrolux Well A7 różni go brak jonizatora oraz niższa cena.
4. Electrolux Flow A3 FA31-201GY. Tylko do bardzo małych pomieszczeń
Oczyszczacz powietrza Electrolux Flow A3 FA31-201GY to jedna z najnowszych propozycji producenta. CADR 180 m³/h sprawia, że oczyszczacz pasuje tylko do małych pomieszczeń, maksymalnie do 22 m². Powietrze oczyszczane jest przez filtr wstępny, powłokę antybakteryjną, filtr HEPA E12 i filtr węglowy. Sterowanie odbywa się tylko poprzez panel.
5. Aplikacja Electrolux Wellbeing
Sterowanie oczyszczaczami powietrza Electrolux Pure A9 oraz Electrolux Well jest możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej Electrolux Wellbeing. Umożliwia ona:
- włączanie i wyłączanie oczyszczania,
- uruchamianie trybu auto i ręczne sterowanie prędkością,
- kontrolę czystości powietrza (w tym monitorowanie numerycznego stężenia PM2,5),
- tworzenie harmonogramu pracy oczyszczacza,
- kontrolę zużycia filtra,
- włączanie i wyłączanie blokady rodzicielskiej.
Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji na Androida (w wersji 6.0 lub nowszej) oraz iOS (w wersji 12.0 lub nowszej).
6. Seria Electrolux EAP
Seria Electrolux EAP pojawiła się na polskim rynku w 2016 roku i nadal w niektórych sklepach można znaleźć pochodzące z niej urządzenia, lecz nie potrwa to już długo. W jej skład wchodzą trzy oczyszczacze powietrza:
- Electrolux EAP450,
- Electrolux EAP300,
- Electrolux EAP150 (niedostępny w sprzedaży).
Główną różnicą między nimi jest wydajność oczyszczania, a co za tym idzie maksymalna powierzchnia pracy.
Jeśli poszukujesz oczyszczacza powietrza i chcesz wybrać urządzenie marki Electrolux, kup oczyszczacz z serii Electrolux Pure A9.
a. Słabe czujniki zanieczyszczeń i tryb automatyczny
Oczyszczacze powietrza Electrolux EAP charakteryzuje słaby tryb automatyczny, co jest spowodowane zastosowaniem kiepskich sensorów zanieczyszczeń. Według informacji zawartych w instrukcji obsługi urządzenia wykorzystują w trybie auto czujniki zapachów. Niestety, kontrola zapachu nie wystarczy do tego, aby oczyszczacz dobrze wykrywał smog.
b. Filtry – skuteczne, ale niezbyt opłacalne
Oczyszczacze Electrolux EAP – tak samo jak Electrolux Pure A9 – wykorzystują filtr wstępny, węglowy oraz HEPA H13. Są zatem w stanie skutecznie oczyszczać powietrze z różnych rodzajów zanieczyszczeń (smogu, alergenów, LZO, dymu papierosowego, zapachów).
Filtry wymienne dostępne są pod nazwami:
- Electrolux EAP450 – filtr Electrolux EF116 (kaseta z zestawem filtrów),
- model EAP300 – filtr HEPA Electrolux EF114 + filtr węglowy Electrolux EF118
- model EAP150 – filtr HEPA ElectroluxEF113 + filtr węglowy Electrolux EF117
Pod względem kosztów eksploatacji starsze urządzenia Electroluxa nie prezentują się najlepiej. Ma to związek zarówno z cenami filtrów, jak i z wysokim zużyciem energii.
c. Technologia PlasmaWave – jak działa?
Starsze oczyszczacze powietrza Electrolux wykorzystują technologię PlasmaWave. Pod tą nazwą kryje się jonizacja plazmowa, w której powstają jony ujemne tlenu (-O2) oraz dodatnie wodoru (H+).
Jony te przyczepiają się do powierzchni zanieczyszczeń takich jak wirusy, bakterie i alergeny, po czym usuwają z ich struktury wodór, a tym samym neutralizują je.
Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-404DG, zdjęcie: materiały producenta
- Oczyszczacze powietrza Electrolux. Czy warto?
- Najwydajniejsze oczyszczacze powietrza Electrolux – seria Pure A9
- Oczyszczacze powietrza Electrolux Well z możliwością montażu na ścianie
- Electrolux Flow A3 FA31-201GY. Tylko do bardzo małych pomieszczeń
- Aplikacja Electrolux Wellbeing
- Starsza seria – Electrolux EAP