Co daje filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Rady eksperta


Filtr węglowy pełni ważną funkcję w oczyszczaczu powietrza, ponieważ usuwa szkodliwe gazy, które występują m.in. w środkach czystości i dymie papierosowym. Węgiel aktywny ma także wiele innych zastosowań – jest wykorzystywany np. do oczyszczania wody i w medycynie. Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko co usuwa filtr węglowy, ale i z czego jest zbudowany oraz które wyposażone w niego urządzenia warto kupić.
Filtr węglowy a lotne związki organiczne
Jednym z głównych zadań filtra węglowego w oczyszczaczu powietrza jest ochrona przed lotnymi związkami organicznymi (LZO, z angielskiego TVOC). To związki zawierające węgiel, które charakteryzują się łatwym przechodzeniem w postać gazu. Stanowią składniki środków czystości, produktów wykończeniowych oraz kosmetyków, więc na kontakt z nimi jesteśmy narażeni prawie cały czas.
Poniższa tabela prezentuje wpływ na zdrowie i występowanie popularnych LZO.
Nazwa związku | Wpływ na zdrowie | Występowanie |
---|---|---|
Formaldehyd |
|
|
Toluen |
|
|
Benzen |
|
|
Dichlorobenzen |
|
|
Aceton |
|
|
Filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza dla palacza
Aby zrozumieć, jaką funkcję pełni filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza dla palacza, należy zapoznać się ze składem dymu tytoniowego. Znajduje się w nim przynajmniej 250 substancji toksycznych, w tym sporo szkodliwych gazów, np.:
- formaldehyd – jak już wspomnieliśmy ma działanie rakotwórcze, negatywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy, a także wątrobę,
- tlenek węgla – silnie toksyczny, powoduje niedotlenienia tkanek,
- tlenek azotu – podrażnia drogi oddechowe, negatywnie wpływa na odporność na bakterie,
- cyjanowodór – silnie trujący, o czym świadczy fakt, że był wykorzystywany przez nazistów w komorach gazowych.
Wśród składników dymu papierosowego obecne są nie tylko gazy, dlatego w usuwaniu go najlepiej sprawdzają się oczyszczacze powietrza wyposażone zarówno w filtr węglowy, jak i filtr HEPA. Warto zaznaczyć, że węgiel aktywny pomoże także w eliminacji zapachu tytoniu.
Oczywiście oczyszczacz usuwa wyłącznie dym z powietrza i nie zapobiega bezpośredniemu wdychaniu toksyn przez palacza.
Filtr węglowy a brzydkie zapachy
Trzecią zaletą obecności filtra węglowego w oczyszczaczu powietrza jest usuwanie odorów. Dzięki filtrowi węglowemu można usuwać brzydkie zapachy, których źródła występują w samym domu, lecz także te docierające z zewnątrz. Oczyszczacz z filtrem węglowym pomoże np. w przypadku woni: dymu papierosowego albo zepsutej żywności.
Rekomendowane oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym
Filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza uzupełnia działanie filtra HEPA, dlatego znajduje się w większości urządzeń dostępnych w sprzedaży. Oto kilka propozycji, które zasługują na szczególną uwagę.
Klarta Forste 4
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 wyróżnia się znakomitą opłacalnością, obecnością czujnika PM2,5 i trzech trybów automatycznych, sterowaniem poprzez funkcjonalną aplikację i cichą pracą. Poza filtrem węglowym znajdziemy tutaj filtr HEPA H13 i filtr wstępny, a także jonizator plazmowy. Na uwagę zasługują też niskie koszty związane z wymianą filtrów i możliwość zakupu oczyszczacza w 5 kolorach.
Klarta Forste 4 sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 37 m² (rekomendujemy do 30 m²). W przypadku większego pokoju można wybrać inną propozycję tej marki – Klartę Stor 3.
Electrolux Pure A9 PA91-404
Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY to oczyszczacz powietrza o znakomitej wydajności, która idzie w parze z bardzo cichą pracą. Na uwagę zasługuje również obecność trybu automatycznego, w którym poza stężeniem pyłu zawieszonego uwzględniany jest poziom LZO. Warto dodać, że w sprzedaży dostępnych jest kilka wariantów filtra zamiennego, w tym tzw. filtr antyzapachowy, który zawiera więcej węgla aktywnego.
Electrolux Pure A9 PA91-404 sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 55 m² (rekomendujemy do 45 m²). Do większego pokoju można wybrać inną propozycję producenta – Electrolux Pure A9 PA91-604.
Vestfrost VP-A1Z40WH
Filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH jest zintegrowany z filtrem HEPA H13 i filtrem wstępnym. W urządzeniu poza czujnikiem PM2,5 znalazł się sensor LZO. Inne zalety tego oczyszczacza to sterowanie przez aplikację, obecność jonizatora plazmowego i cicha praca.
Vestfrost VP-A1Z40WH pasuje do pokoju o powierzchni do 43 m² (rekomendujemy do 35 m²). Do większego pomieszczenia można wybrać inne urządzenie producenta – Vestfrost VP-A1S70WH.
Budowa i zastosowania filtra węglowego
Filtr węglowy jest zbudowany z węgla aktywnego, który charakteryzuje się porowatą strukturą, a w rezultacie bardzo dobrym stosunkiem powierzchni chłonnej do masy. W procesie produkcji filtrów węglowych zwraca się uwagę na wielkość i kształt granulek, w celu zapewniania jak najmniejszych oporów powietrza. W wielu oczyszczaczach powietrza filtry węglowe występują oddzielnie, natomiast w innych stosowane są filtry zintegrowane w których węgiel aktywny umieszczany jest odpowiednio w filtrze HEPA.
Węgiel aktywny
Filtry węglowe wykorzystywane są również:
- w okapach kuchennych i kominkowych,
- jako filtr do wody kranowej, służący usuwaniu chloru,
- w akwarystyce, do oczyszczania wody z substancji organicznych,
- w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
- w samochodach, jako filtry kabinowe.
Sam węgiel aktywny znalazł też zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Czy i jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza?
W większości oczyszczaczy znajdują się filtry węglowe, których nie można myć. Zwykle czyszczenie jest zalecane wyłącznie w przypadku filtra wstępnego. O ile przetarcie przy okazji miękką, suchą gąbką filtra węglowego nie spowoduje problemów, to użycie do czyszczenia wody już tak.
Wyjątek pod tym względem stanowią np. oczyszczacze powietrza Sharp serii KC-A, w których znajdują się zmywalne filtry węglowe.
Jak długo działa filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie odnośnie żywotności filtra węglowego w oczyszczaczu powietrza. Podobnie jak w przypadku filtra HEPA na jego wytrzymałość wpływają:
- ilość zanieczyszczeń występujących w miejscu używania oczyszczacza,
- częstotliwość korzystania z urządzenia,
- wielkość filtra.
Podsumowanie, czyli dlaczego filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza jest ważny
Filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza odgrywa ważną rolę, ponieważ pozwala usuwać szkodliwe gazy, których nie zatrzymuje filtr HEPA. Wiele z nich występuje niemal w każdym pomieszczeniu, ponieważ lotne związki organiczne stanowią składnik wykorzystywanych na co dzień produktów. Dobra wiadomość jest taka, że filtr węglowy ma zdecydowana większość oczyszczaczy powietrza, tak więc uwzględnienie jego obecności nie utrudnia wyboru dobrego urządzenia.