Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Łatwe oczyszczanie powietrza, czyli tryb automatyczny w oczyszczaczach

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
26.07.2023
Oczyszczacz powietrza na tle pokoju z tytułem artykułu
Oczyszczacz powietrza na tle pokoju z tytułem artykułu

Tryb automatyczny w oczyszczaczu oznacza, że urządzenie potrafi samodzielnie dostosować prędkość filtracji do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. Dzięki temu zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed szkodliwym smogiem. Jednak nie w każdym oczyszczaczu powietrza tryb automatyczny jest tak samo dobry.

Spis treści:

  1. Rekomendowane oczyszczacze powietrza z trybem automatycznym
  2. Jak działa tryb automatyczny w oczyszczaczu powietrza
  3. Korzyści z używania trybu automatycznego
  4. Dobry tryb automatyczny, czyli jaki?
  5. Automatyzacja, czyli zmiana ustawień trybu automatycznego
  6. FAQ – tryb automatyczny w pytaniach i odpowiedziach

Rekomendowane oczyszczacze powietrza z trybem automatycznym

Model oczyszczacza

Cena

Maks. powierzchnia pracy

Rodzaj czujników

Opinia eksperta


Klarta Forste 4

Klarta  Humea WiFi

899 zł

promocja

37 m²

PM2,5, temperatury, wilgotności

Klarta Stor 3

Philips HU4813/10

1399 zł

promocja

75 m²

PM2,5, temperatury, wilgotności

Electrolux Pure A9 PA91-604DG/GY

Xiaomi Pure Evaporative 2

77 m²

PM2,5, LZO, temperatury, wilgotności

Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY

Philips HU4803/01

55 m²

PM2,5, LZO, temperatury, wilgotności

LIFAair LA333

Styles alaze

41 m²

PM2,5, LZO, CO2, temperatury, wilgotności


 

Klarta Forste 4

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 Silver przy roślinach

Klarta Forste 4 to oczyszczacz powietrza, który oferuje nie jeden, ale trzy tryby automatyczne: Auto Sleeep, Auto Normal i Auto Turbo. Pierwszy został opracowany z myślą o użytku nocnym i wykorzystuje trzy niższe prędkości, drugi jest dedykowany do pracy na co dzień i używa sześciu prędkości, natomiast trzeci – idealny na duży smog – wszystkich ośmiu. Przejście z pierwszej na drugą prędkość odbywa się już po przekroczeniu 5 µg/m³, natomiast najwyższa uruchamiana jest w Trybie Turbo, gdy poziom PM2,5 wynosi ponad 35 µg/m³. Poza sensorem PM2,5 oczyszczacz ma mierniki temperatury i wilgotności. Sterowanie jest możliwe pilotem i aplikacją, która pozwala na automatyzację, czyli wprowadzenie własnych reguł pracy.

Marka i model Klarta Forste 4
Wydajność 300 m3/h
Maks. powierzchnia pracy 37 m2
Rodzaj czujników PM2,5 (laserowy), temperatury, wilgotności
Sposób sterowania panel, pilot, aplikacja
Cena 899 zł

 


 

Klarta Stor 3

Klarta Stor 3 Black

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 również oferuje trzy tryby automatyczne: Auto Sleeep, Auto Normal i Auto Turbo, które wykorzystują odpowiednio trzy, pięć oraz wszystkie sześć prędkości filtracji. Jakość powietrza uznawana jest za złą już przy stężeniu pyłu zawieszonego 29 µg/m³. Urządzeniem można sterować poprzez aplikację mobilną, w której znalazła się funkcja automatyzacji, pozwalająca na stworzenie własnych reguł pracy. Oprócz czujnika PM2,5 Klarta Stor 3 ma mierniki temperatury i wilgotności powietrza.

Marka i model Klarta Stor 3
Wydajność 600 m3/h
Maks. powierzchnia pracy 75 m2
Rodzaj czujników PM2,5 (laserowy), temperatury, wilgotności
Sposób sterowania panel, aplikacja
Cena 1399 zł

 


 

Electrolux PA91-604DG/GY

Filtr w oczyszczaczu powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404

Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG/GY (DG to wersja ciemna, GY jasna) wyróżnia się m.in. wysoką wydajnością oraz obecnością dwóch czujników zanieczyszczeń: PM2,5 i LZO. Mierzy też temperaturę i wilgotność. Wprawdzie kolorystyczny wskaźnik ocenia jakość powietrza dość łagodnie, ale przyśpieszenie pracy następuje już przy stężeniu PM2,5 15 ug/m³. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną.

Marka i model Electrolux PA91-604DG/GY
Wydajność 620 m3/h
Maks. powierzchnia pracy 77 m2
Rodzaj czujników PM2,5 (laserowy), LZO, temperatury, wilgotności
Sposób sterowania panel, aplikacja
Cena 2199 zł

 


 

 

Electrolux PA91-404DG/GY

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404Gy

Oczyszczacze powietrza Electrolux PA91-404DG i PA91-404GY to mniejsze odpowiedniki modeli Electrolux PA91-604DG i PA91-604GY, czyli także i tutaj mamy do czynienia z dwiema wersjami kolorystycznymi tego samego urządzenia. Również i ten oczyszczacz ma czujniki PM2,5, LZO, temperatury i wilgotności oraz przyśpiesza pracę już wtedy, gdy stężenie PM2,5 wynosi 15 ug/m³. Sterowanie jest możliwe przez aplikację.

Marka i model Electrolux PA91-404DG/GY
Wydajność 442 m³/h
Maks. powierzchnia pracy 55 m2
Rodzaj czujników PM2,5 (laserowy), LZO, temperatury, wilgotności
Sposób sterowania panel, aplikacja
Cena 1849/1749 zł

 


 

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA333

Oczyszczacz powietrza Lifaair LA352 w mieszkaniu

LIFAair LA333 to oczyszczacz, który ma już parę lat i nie należy do najtańszych, ale przewyższa jakością wiele nowszych urządzeń, a wysoka cena idzie w parze z bardzo dobrymi możliwościami. W skład urządzenia wchodzą sam oczyszczacz oraz stacja pomiarowo-kontrolna. Zestaw ten ma czujniki PM2,5, LZO, CO2, temperatury i wilgotności powietrza. LIFAair LA333 może pracować z uwzględnieniem normy amerykańskiej, według której maksymalne akceptowalne stężenie PM2,5 to 12 μg/m³. Sterowanie odbywa się poprzez aplikację mobilną.

Marka i model LIFAair LA333
Wydajność 332 m3/h
Maks. powierzchnia pracy 41 m2
Rodzaj czujników PM2,5 (laserowy), LZO, CO2, temperatury, wilgotności
Sposób sterowania panel, aplikacja
Cena 3499 zł

 


Jak działa tryb automatyczny w oczyszczaczu powietrza

Oczyszczacze powietrza zazwyczaj są przystosowane do pracy w kilku prędkościach. Im wyższa prędkość, tym wyższa wydajność oczyszczania, ale i hałas oraz zużycie energii. Tempo filtracji powinno zatem być dostosowane do aktualnego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Jednak ciągła kontrola stanu powietrza i ręczne sterowanie prędkością są dość uciążliwe. Tryb automatyczny eliminuje ten problem, ponieważ zapewnia dopasowanie tempa filtra do poziomu zanieczyszczeń bez ingerencji użytkownika.

Aby praca w trybie auto była możliwa, urządzenie musi być stanie ocenić jakość powietrza. Pozwala na to wbudowany czujnik zanieczyszczeń. Najczęściej jest to sensor pyłu PM2,5, rzadziej miernik LZO, który zwykle występuje jako dodatek do czujnika PM2,5 lub kurzu.

Korzyści z używania trybu automatycznego

Wbrew pozorom obecność trybu automatycznego nie wpływa wyłącznie na komfort użytkowania, ale i na stopień ochrony przed zdrowiem. W przypadku napływu zanieczyszczeń do pomieszczenia urządzenie pracujące w trybie auto samo zwiększa prędkość filtracji, w celu szybkiego wyeliminowania zagrożenia. Przy sterowaniu ręcznym użytkownik musi najpierw dostrzec problem, co jest trudne, szczególnie jeśli nie dysponuje czujnikiem zanieczyszczeń. Oznacza to dla niego dłuższy czas kontaktu z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami.

Podsumowując przedstawione dotychczas informacje, możemy stwierdzić, iż korzyści z trybu automatycznego to:

  • ochrona zdrowia poprzez skrócenia czasu ekspozycji na chorobotwórcze zanieczyszczenia,
  • komfort użytkowania,
  • optymalizacja hałasu – wyższe, czyli głośniejsze prędkości są używane wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne,
  • zapobieganie nadmiernemu zużyciu prądu – na skutek obniżania prędkości filtracji, gdy jakość powietrza jest dobra.

panel sterowania w oczyszczaczu sharp UA-KIL60E-W

Panel sterowania w oczyszczaczu Sharp UA-KIL60E-W z przyciskiem trybu auto

 

Dobry tryb automatyczny, czyli jaki?

Jakość działania trybu automatycznego uzależniona jest od rodzaju czujnika zanieczyszczeń oraz od algorytmu określającego zależność między jakością powietrza a prędkością pracy.

Najlepszy wybór to oczyszczacz powietrza z laserowym miernikiem pyłu zawieszonego PM2,5. Takie urządzenie kontroluje bowiem stężenie podstawowego składnika smogu i zapewnia wysoką dokładność pomiaru. Niektórzy producenci wykorzystują mierniki na podczerwień, nazywane też optycznymi, które są trochę mniej dokładne od laserowych.

Algorytm trybu automatycznego powinien uwzględnić europejskie normy jakości powietrza. Dla pyłu zawieszonego PM2,5 dopuszczalne stężenie średniodobowe wynosi 15 µg/m3. Przy tym stężeniu oczyszczacz powinien zatem znacząco przyśpieszyć pracę.

Tryb automatyczny dla alergików – czy istnieje?

Tryb auto z czujnikiem PM2,5 sprawia, że oczyszczacz lepiej chroni przed smogiem, ale czy także przed alergenami? Czy istnieje dobry tryb automatyczny w oczyszczaczu dla alergików? Niestety odpowiedź na te pytania brzmi: nie. 

Jak na razie nie mamy na rynku oczyszczaczy skutecznie wykrywających alergeny. W opisach niektórych urządzeń można spotkać hasła typu „tryb antyalergenowy”, ale gdy zapoznamy się bliżej z działaniem takiego trybu, to okazuje się, że w praktyce urządzenie wcale nie rozpoznaje alergenów.

Dla przykładu funkcja Pollen w oczyszczaczach Sharp oznacza zwiększenie czułości na wszelkie zanieczyszczenia, a nie wyłącznie na pyłki, jak sugeruje nazwa. Oczyszczacze powietrza Philips mają natomiast wskaźnik alergenów (AIA), lecz nie mają oddzielnego czujnika do ich wykrywania. Wskazania bazują na danych z czujnika pyłów zawieszonych.

Więcej o oczyszczaczach na alergię przeczytasz w artykule Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków – ranking skutecznych oczyszczaczy.

Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP A1Z40WH

Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP A1Z40WH z przyciskiem trybu auto

Automatyzacja, czyli zmiana ustawień trybu automatycznego

Niektóre oczyszczacze powietrza ze sterowaniem wi-fi mają w aplikacji opcję automatyzacji, która pozwala zmienić ustawienia trybu automatycznego. Można samodzielnie zdecydować, jak ma wyglądać zależność pomiędzy stężeniem zanieczyszczeń a wykorzystywaną prędkością filtracji. Obecność automatyzacji stanowi zaletę, szczególnie w przypadku oczyszczaczy, w których algorytm trybu automatycznego jest łagodny dla smogu. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy i poświęcenia chwili na wprowadzenie odpowiednich ustawień.

Automatyzację oferują m.in. oczyszczacze powietrza Klarta, Xiaomi i Vestfrost. 

Automatyzacja w oczyszczach powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite - screeny z aplikacji
Automatyzacja w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite – screeny z aplikacji

Więcej o oczyszczaczach i nawilżaczach ze sterowaniem wi-fi przeczytasz w artykule Oczyszczacze i nawilżacze powietrza z aplikacją – co warto wybrać?.

FAQ – tryb automatyczny w pytaniach i odpowiedziach

  1. Czy warto mieć oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym?
    Tak, tryb automatyczny to najważniejsza z funkcji dodatkowych w oczyszczaczu powietrza. Służy ochronie zdrowia i poprawia komfort użytkowania urządzenia.
  2. Czy oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym jest drogi?
    Nie, oczyszczacze z trybem auto można kupić już za około 500 zł.
  3. Czy warto używać trybu automatycznego w oczyszczaczu powietrza?
    Warto korzystać z trybu automatycznego do skutecznej ochrony przed smogiem. W przypadku pogorszenia jakości powietrza urządzenie szybko podejmie działania zmierzające do jej poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz