Kiepskie działanie czujnika zanieczyszczeń sprawia, że Sharp UA-HG40E-L i Sharp UA-HG40E-T nie są idelanymi oczyszczaczami antysmogowymi. Sprawdzą się natomiast w roli nawilżaczy i oczyszczaczy chroniących przed alerganami w miejscach o niskim stężeniu smogu.
Sharp UA-HG40E-L/UA-HG40E-T
Sharp UA-HG40E-L i Sharp UA-HG40E-T to dwie wersje kolorystyczne tego samego oczyszczacza. Jednocześnie jest to dokładnie to samo urządzenie co Sharp KC-G40EUW/H. Tak samo prezentują się zatem zarówno jego zalety, jak i wady, których niestety nie zabrakło.
Sharp UA-HG40 – w skrócie
👍🏻 Wydajność oczyszczacza (przepływ powietrza) 240 m³/h powoduje, że można go polecić do pokoju o powierzchni max. 27 m².
👍🏻 Idealny do sypialni.
👍🏻 Rekomendujemy osobom, które nie mają zbyt dużego problemu ze smogiem, za to potrzebują funkcji nawilżania, alergikom.
👍🏻 Wydajny ewaporacyjny nawilżacz powietrza (400 ml/h).
👍🏻 Energooszczędny (5-31 W).
👍🏻 Wygodny zbiornik o optymalnej pojemności (2,5 litra).
👍🏻 Elegancki, prosty w obsłudze panel sterujący, prezentujący m.in. aktualną wilgotność powietrza.
👍🏻 Jonizator plazmowa Plasmacluster – emituje jony dodatnie i ujemne. Jonizacja pomaga w usuwaniu np. zarodników pleśni i wirusów. Jest przydatna np. przy alergii, ale sam jonizator nie zastąpi oczyszczacza z filtrami HEPA i węglowym.
👎🏻 Brak aplikacji.
👎🏻 Tryb automatyczny i wskaźnik kolorystyczny zbyt łagodne dla smogu. Uruchomienie wysokich prędkości następuje dopiero przy bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczeń.
👎🏻 Niedokładny czujnik zanieczyszczeń.
👎🏻 Radzimy kontrolować pracę oczyszczacza, używając czujnika zewnętrznego. Przy dużym smogu należy ręcznie przełączyć oczyszczacz w najwyższą prędkość.
Dobry zestaw filtrów i jonizacja plazmowa
W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HG40E-L/UA-HG40E-T znalazły się trzy filtry:
- filtr wstępny, który zatrzymuje kurz i inne większe zanieczyszczenia,
- filtr HEPA H13, odpowiedzialny za wychwytywanie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, alergenów, bakterii i wirusów,
- filtr węglowy, który pochłania lotne związki organiczne i inne szkodliwe gazy oraz neutralizuje brzydkie zapachy.
Ponadto urządzenie wyposażone jest w jonizator Plasmacluster, który generuje jony dodatnie i ujemne o wysokiej trwałości. Ułatwiają one oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii i alergenów.
Podsumowując, pod względem zastosowanych technologii oczyszczacze Sharp UA-HG40E-L i Sharp UA-HG40E-T są dobrze przystosowane do usuwania smogu, LZO, bakterii, wirusów, alergenów, dymu papierosowego i brzydkich zapachów.
Wydajność odpowiednia dla mniejszych pomieszczeń
W zależności od wybranej prędkości Sharp UA-HG40E-L/T uzyskuje wydajność 60, 120, 240 m³/h.
Producent deklaruje przepływ powietrza, a nie CADR, zatem maksymalna powierzchnia pracy tego urządzenia to według nas 27 m².
Nie jest to duża powierzchnia, ale w przypadku wielu sypialni i pokojów dziecięcych urządzenie będzie wystarczające.
Głośność pracy mieści się w zakresie od 23 do 46 dB, czyli nie jest zbyt wysoka. Urządzenie nie powinno przeszkadzać we śnie.
Wydajny nawilżacz ewaporacyjny
Ważną zaletą Sharpa UA-HG40E-T/L jest fakt, że nawilża powietrze przy użyciu technologii ewaporacji. Bardzo dobre prezentuje się też jego wydajność nawilżania, która w zależności od prędkości wynosi 150, 300 i 400 ml/h.
Podobnie jak w każdym innym nawilżaczu ewaporacyjnym można tutaj wlewać wodę prosto z kranu. Za utrzymanie czystości odpowiedzialny jest filtr.
W urządzeniu znalazł się higrostat, lecz działa on trochę inaczej niż w przypadku innych nawilżaczy. Sharp UA-HG40E-L/T samodzielnie dostosowuje wilgotność powietrza do temperatury. (poniżej 18°C jest to 65%, od 18 do 24°C – 60%, powyżej 24°C – 55%.
Pojemnik na wodę ma pojemność 2,5 l. Nie jest zbyt duży w stosunku do wydajności, ale częstotliwość uzupełniania wody nie powinna być problematyczna.
Tryb auto oczyszczacza Sharp UA-HG40E-L/T. Bardzo słaba reakcja na smog
Oczyszczacz Sharp UA-HG40E-L/T pracuje w trzech prędkościach. Urządzenie ma czujnik pyłów PM2,5/kurzu, który pozwala na automatyczne dostosowywanie tempa filtracji do stanu powietrza. Niestety czujnik sprawdza się słabo, przez co oczyszczacz nie przechodzi na wysokie prędkości przy dużym stężeniu smogu.
O stanie powietrza Sharp UA-HG40E-L/T informuje za pośrednictwem wskaźnika numerycznego, który znajduje się na panelu sterowania.
Poza wspomnianym sensorem urządzenie wykorzystuje:
- czujnik wilgotności,
- czujnik temperatury,
- czujnik światła.
Sharp UA-HG40E-L/T podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Sharp oferuje kilka funkcji dodatkowych. Znalazły się tutaj:
- Pollen – program dla alergików, w którym czujnik staje się czulszy na zanieczyszczenia, przez co urządzenie szybciej je usuwa,
- Ion Shower – to 60-minutowy program intensywnej jonizacji,
- Advanced Auto – praca na wysokich obrotach ze wzmożoną emisją jonów, która ma zapobiegać skutkom zbyt wysokiej wilgotności,
- Auto Louver – funkcja automatycznego zamykania rolety wywiewowej,
- Timer – umożliwia zaplanowanie czasu włączenia albo wyłączenia urządzenia,
- Auto Restart – powrót do wybranych ustawień po odłączeniu od zasilania,
- Plasmacluster Spot – tryb umożliwiający odświeżenie tapicerki meblowej albo ubrań intensywnym strumieniem jonów (zastosowanie tej funkcji jest możliwe dzięki nawiewowi z regulowanym kątem nadmuchu),
- blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, która zapobiega wyłączeniu albo zmianie ustawień oczyszczacza przez dzieci.
Dodatkowe udogodnienie stanowią kółka z możliwością blokady, które ułatwiają relokację sprzętu.
Sterowanie oczyszczaczem odbywa się poprzez panel.
Dwie wersje kolorystyczne: Sharp UA-HG40E-L i Sharp UA-HG40E-T
Oczyszczacz powietrza dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej (Sharp UA-HG40E-E) oraz brązowej (Sharp UA-HG40E-T).
1. Sharp UA-HG40E-E
2. Sharp UA-HG40E-T
Urządzenie ma ładny, opływowy kształt. Wloty powietrza znajdują się z tyłu, a wyloty na górze, gdzie umieszczony został także panel sterowania.
Warto wspomnieć o tym, że oczyszczacz Sharp KC-G40 (czyli to samo urządzenie) dostępny jest w kolorze białym (Sharp KC-G40EUW) oraz ciemnografitowym (Sharp KC-G40EUH).
Koszty użytkowania
W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HG40E-L/T znajdują się trzy filtry, które podlegają wymianie.
1. Filtr HEPA Sharp UZ-HD4HF – cena 299 zł
Filtr HEPA do Sharp UA-HG40E-L/T na Ceneo.pl
2. Filtr węglowy Sharp UZ-HD4DF – cena 199 zł
Filtr węglowy do Sharp UA-HG40E-L/T na Ceneo.pl
3. Filtr nawilżacza Sharp UZ-HD6MF – cena 129 zł
Filtr nawilżacza do Sharp UA-HG40E-L/T na Ceno.pl
Producent informuje, że filtry można używać przez okres do 10 lat. To wyliczenia na podstawie testów przeprowadzonych w Japonii, gdzie powietrze jest znacznie czystsze niż w Polsce. Stężenie zanieczyszczeń ma istotny wpływ na tempo zużywania filtrów, dlatego w polskich warunkach wymiana będzie konieczna po 3 latach albo jeszcze wcześniej. Roczne wydatki wyniosą tutaj od od 209 zł wzwyż.
Na ogólny koszt użytkowania korzystnie wpływa fakt, że do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać zwykłą wodę kranową. Dobrze prezentuje się też zużycie energii, które wynosi od 5 do 31 W.
Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza i sprawdź, które urządzenia wypadają w nim najlepiej.
Źródła:
- Polska strona marki Sharp: sharpdirect.pl