Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie. Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.
Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być?
Zimowy chłód i plucha powodują, że naturalnie poszukujemy ciepłych wnętrz, w których możemy się schować. Pamiętajmy jednak, że częste zmiany temperatury oraz przebywanie w wysuszonych pomieszczeniach są najczęstszą przyczyną chorób dróg oddechowych. Wilgotność powietrza jest szczególnie istotna dla zdrowia i samopoczucia astmatyków oraz alergików. Jaka wilgotność powietrza powinna panować w domu i jak zadbać o jej odpowiedni poziom?
SPIS TREŚCI:
1. Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?
2. Wilgotność względna a wilgotność bezwzględna
3. Suche powietrze w domu
4. Duża wilgotność powietrza
5. Niska wilgotność a alergia?
6. Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
7. Jak zwiększyć wilgotność pomieszczenia?
1. Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?
Zgodnie z normą budowlaną PN-78/B-03421 optymalna wilgotność powietrza w domu powinna wynosić co najmniej 30%. Z punktu widzenia naszego organizmu, za optymalne uznaje się wartości pomiędzy 40-60%. Codzienne życie pokazuje jak trudno jest czasem utrzymać takie warunki, szczególnie zimą. Najgorsza sytuacja występuje często w nowoczesnych, klimatyzowanych biurach, bez możliwości otwarcia okien. Bywają dni, kiedy wilgotność w takich pomieszczeniach spada nawet do 10%.
Sprawdź TOP 3 ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza
Marka i model | Klarta Humea WiFi | Philips HU4813/10 | Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifer 2 |
Maks. wydajność | 300 ml/h | 300 ml/h | 260 ml/h |
Pojemność zbiornika na wodę | 3 l | 2 l | 4 l |
Zalety | nawilżacz powietrza ewaporacyjny, wysoka wydajność, higrostat, mobilne sterowanie, funkcja osuszania filtra, niskie koszty użytkowania, cicha praca, podświetlany panel, lampka nocna | higrostat, czujnik Healthy Air Protect, wysoka wydajność, cicha praca | nawilżacz ewaporacyjny, niezła wydajność, higrostat, mobilne sterowanie, funkcja osuszania filtra, bezkosztowa eksploatacja, cicha praca |
Oferta | Kup na Klarta.pl | Kup na Ceneo.pl | Kup na Ceneo.pl |
Oczywiście zdarzają się też mieszkania przewilżone. Wilgoć może być częstym problem np. w starych kamienicach, jak i nowym budownictwie, gdzie nie wykonano odpowiedniej warstwy hydroizolacyjnej. Często winna jest również zbyt szczelna stolarka okienna. W takich przypadkach polecamy zakup osuszaczy powietrza.
Sprawdź TOP 3 domowych osuszaczy powietrza
Marka i model | Fersk Torr 20 |
VACO VC3504 | Maltec DH-10000A |
Maks. wydajność | 20 l/24 h |
35 l/24h | 10 l/24 h |
Pojemność zbiornika na wodę | 4 l | 4 l | 2,5 l |
Zalety | filtr HEPA, mobilne sterowanie, cicha praca, atrakcyjna cena |
wysoka wydajność, 3 tryby nawiewu | cicha praca, atrakcyjna cena |
Oferta | Kup na Fersk.pl | Kup na Ceneo.pl | Sprawdź ofertę na Ceneo.pl |
2. Wilgotność względna a wilgotność bezwzględna
Wilgotność względna określa procentowe nasycenie powietrza parą wodną. W przypadku wilgotności względnej na poziomie 100%, powietrze jest maksymalnie wysycone parą wodną. Mówiąc o wilgotności pomieszczeń, posługujemy się najczęściej wilgotnością względną.
Wilgotność bezwzględna z kolei wyraża ogólną zawartość pary wodnej w powietrzu. Przedstawia się ją za pomocą za pomocą g/cm³ lub kg/m³.
Pojęcia wilgotności względnej, jak i bezwzględnej są nieodzownie związane z temperaturą, którą wpływa na ilość pary wodnej w powietrzu. Im wyższa temperatura, tym więcej wody znajdziemy w danej masie powietrza. Dla przykładu, aby utrzymać 50% wilgotność względną przy temperaturze 18°C wystarczy, aby wilgotność bezwzględna wynosiła 7,66 g/m³. Kiedy podwyższymy temperaturę do 22°C, na każdy 1 m³ musi przypadać już 9,68 g wody.
Obrazują to m.in. wykres Carriera oraz wykres Moliiera, różniące się między sobą położeniem osi.
Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza.
(Źródło: https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza)
3. Suche powietrze w domu
Alergiku, jeżeli chcesz podnieść wilgotność powietrza, wybierz zdrowy nawilżacz ewaporacyjny, który wzmocni Twoją śluzówkę, zmniejszając ryzyko infekcji. Tańsze nawilżacze, które wydzielają mgiełkę, nie zawsze są polecane. Zobacz więcej w artykule o nawilżaczach ultradźwiękowych.
a. Choroby układu oddechowego
Układ oddechowy jest najbardziej narażony na negatywne skutki przesuszenia, jak i przewilżenia mieszkania. Śluzówki nosa i gardła są bowiem naturalną barierą przed bakteriami, wirusami czy alergenami.
Suche powietrze wysusza śluzówki, które w konsekwencji wolniej reagują na docierające do nich zanieczyszczenia. Dlatego też często zima jest okresem, kiedy nasza odporność spada. Obserwujemy wtedy na co dzień:
-
- przeziębienia,
- katary,
- kaszel,
- zapalenia górnych dróg oddechowych.
b. Problemy dermatologiczne
Suche powietrze w domu czy biurze prowadzi nie tylko do wysuszenia błon śluzowych, ale również skóry. Wysuszenie skóry powoduje jej:
-
- pękanie,
- łuszczenie się,
- swędzenie,
- pieczenie (np. w okolicy oczu),
- przyśpieszone efekty starzenia.
c. Codzienne samopoczucie i jakość snu
Wilgotność powietrza w mieszkaniu wpływa również na nasze samopoczucie i komfort snu. Zbyt suche otoczenie przekłada się na problemy z koncentracją, bólami głowy, apatią czy osowiałością. Wilgotność sprawia również, iż kurz rzadziej osiada na meblach. Nawilżając pomieszczenie przed snem, obudzimy się rano rześcy i bardziej wypoczęci.
4. Duża wilgotność powietrza
Szkodliwe w skutkach jest nie tylko zbyt suche powietrze. Przewilżenie pomieszczenia (długotrwałe przekroczenie poziomu 60-70% wilgotności) sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które stanowią również bardzo popularne źródło alergii.
5. Niska wilgotność a alergia
Przebywanie w zbyt wilgotnym środowisku może nasilać objawy alergiczne, co stanowi częsty argument przeciwników nawilżaczy powietrza. W praktyce jednak dużo częstszym problemem jest zbyt niska wilgotność względna otoczenia.
Zwiększa ona podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, toksycznych substancji (np. formaldehydu), alergenów czy wirusów. Wysuszone błony śluzowe naszego gardła i nosa tracą naturalną sprężystość, która pomaga im bronić się przed szkodliwymi cząsteczkami z zewnątrz.
Dlatego też objawy takie jak: drapanie w gardle, suchy kaszel, zatkany nos, częste bóle głowy, piekąca, sucha skóra wskazują często na zbyt niską wilgotność pomieszczenia, w którym przebywamy.
Dodatkowo suche powietrze sprzyja swobodnemu dryfowaniu cząstek pyłków, roztoczy i innych alergenów. W wilgotnym środowisku, krople wody przyklejają się do powierzchni alergenów, które łatwiej opadają na powierzchnie mebli, ścian czy podłóg. Jest to też powód, dla którego alergicy wziewni powinni unikać spacerów przede wszystkim w suche, wietrzne dni.
Zbyt wilgotne środowisko (powyżej 70%) sprzyja zaś rozwojowi zarodników grzybów i pleśni. Dlatego też ostatecznie zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może być szkodliwe nie tylko dla alergików czy astmatyków, ale również dla dzieci i osób starszych.
6. Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
(źródło: materiały własne)
Najprostszym sposobem sprawdzenia czy borykamy się z problemem niewłaściwej wilgotności w mieszkaniu jest zakup higrometru (wilgotnościomierza). Kosztujące od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych urządzenia dokonują pomiaru wilgotności, temperatury, ciśnienia czy temperatury punktu rosy - a więc czynników wpływających na aktualną wilgotność otoczenia.
7. Jak zwiększyć wilgotność pomieszczenia w domu?
a. Nawilżacz Powietrza
Jeżeli borykamy się z problemem suchego powietrza w mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza. Te wydajne urządzenia powstały w jednym celu - utrzymania poziomu wilgotności na optymalnym poziomie.
Często są wyposażone w higrostat, co oznacza, że urządzenie automatycznie wyłączy się, gdy poziom nawilżenia osiągnie górną granicę wilgotności - 60%. Użytkownik musi jedynie pamiętać o uzupełnianiu wody/filtrów i czyszczeniu urządzenia.
Szczegółowe zasady działania nawilżaczy i różnice pomiędzy poszczególnymi modelami zostały opisane w artykule: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
b. Domowe sposoby nawilżania powietrza
A co z tradycyjnymi, domowymi sposobami nawilżania powietrza, które znamy jeszcze z mieszkań naszych rodziców czy dziadków?
Kamionkowe naczynia czy ręczniki wieszane na kaloryferach przyniosą niestety tylko chwilowe nawilżenie. Podobnie jak rozstawienie prania w sypialni. Dlatego też skuteczności żadnej z tych metod nie można porównywać ze skutecznością nawilżaczy powietrza.
Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania na już, być może warto wypróbować niektóre domowe sposoby o których przeczytacie w artykule: "Jak nawilżyć powietrze w pokoju? - Triki na zimę i lato"
Dzień dobry, jestem alergiczką od lat, wraz z nadejściem wiosny, moja twarz puchnie. Lekarz mi zakazał używania nawilżaczy jako alergikowi? Czyli jak to powinno być?
Dzień dobry. Wszystko zależy od tak naprawdę od kontrolowania wilgotności w Pani otoczeniu. Niekontrolowane nawilżanie (przekroczenie poziomu 60% wilgotności) przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów, co faktycznie dla alergików ma opłakane skutki. Utrzymywanie zdrowej wilgotności (na poziomie 40-60%) nie powinno nikomu zaszkodzić, a może przyczynić się do złagodzenia objawów suchego gardła czy kaszlu. Pozdrawiam 🙂
Ja mam alergię na kurz i pyłki traw i przy niskiej wilgotności faktycznie widzę więcej kurzu w powietrzu i czuję się gorzej. Z nawilżacza korzystam już od trzech lat. Wtedy jeszcze mało mówiło się o zagrożeniach związanych z ultradźwiękami i mało brakowało, a wybrałbym taki właśnie sprzęt. W ostatniej chwili żona znalazła artykuł na ten temat. Dobrze, że teraz temat stał się popularniejszy.
Dobry artykuł. Sama widzę dużą poprawę samopoczucia dzięki dbaniu o jakość powietrza w domu i dietę.