Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Czym monitorować jakość powietrza

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
23.10.2018
monitorowanie stanu powietrza
monitorowanie stanu powietrza

Urządzeniem umożliwiającym samodzielne monitorowanie stanu powietrza jest czujnik zanieczyszczeń, nazywany też miernikiem lub sensorem smogu. Oto 13 ciekawych urządzeń, które można zakupić w polskich sklepach, uszeregowanych w kolejności alfabetycznej.

Parametry techniczne sensorów smogu:

Airmote PM2,5 Classic

To sensor pyłu zawieszonego PM2,5, wykorzystujący technologię laserowego skanowania. Jest jednym z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku i ma niewielkie wymiary, dlatego stanowi dobrą propozycję dla osób, którym zależy na czujniku niedrogim i łatwym w transporcie.

Dienmern DM106A

Ten model wyróżnia się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do możliwości. Pozwala na zmierzenie poziomu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, lotnych związków organicznych i aldehydu mrówkowego. Ponadto jest wyposażony we wskaźnik ogólnego stanu powietrza (AQI), temperatury i wilgotności. Dzięki oznaczeniom kolorystycznym wyniki pomiaru są dobrze zrozumiałe dla osób nieznających norm jakości powietrza. Wewnątrz urządzenia znajduje się akumulator o pojemności 2200mAh. O konieczności naładowania go przypomina wbudowany wskaźnik.

Domowa Stacja Jakości Powietrza Air Visual Node

To urządzenie z wyższej półki cenowej. Zostało wyposażone we wskaźniki pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności. To nie wszystko, ponieważ dzięki Wi-Fi stacja zapewnia dostęp do prognozy pogody i jakości powietrza, a także do wyników pomiarów z innych zakątków świata. Decydując się na to urządzenie musisz jednak liczyć się z tym, że interfejs jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej.

EcoLife AirSensor

Ten sensor umożliwi Ci szybkie sprawdzenie poziomu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz lotnych związków organicznych, a także temperatury, wilgotności i ciśnienia. Interpretację wyników ułatwia kolorystyczny wskaźnik stanu powietrza. Dane przesyłane są do dedykowanej aplikacji, a więc masz do nich dostęp z urządzeń mobilnych.

FineAir Laserowy czujnik PM2,5

To niewielki, lekki i niedrogi czujnik, który mierzy poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Wyniki prezentuje w jednostce µg/m3, a także za pomocą emotikonek.  Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 500 mAh, co według producenta pozwala na 4-godzinną pracę.

Kaiterra Laser Egg 2

Kaiterra Laser Egg 2 kontroluje poziom pyłu PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Sensor ten za pośrednictwem WiFi łączy się z dedykowaną aplikacją, więc jego pracę można kontrolować poprzez smartfon albo tablet. Znajdująca się w urządzeniu bateria o pojemności 2300 mAh wystarcza na około 8 godzin pracy.

Kaiterra Laser Egg 2+

To udoskonalona wersja Kaiterra Laser Egg 2, która oprócz pyłu PM2,5 temperatury i wilgotności monitoruje także stężenie LZO (lotnych związków organicznych). Podobnie jak pierwszy sensor marki Kaiterra, urządzenie łączy się z dedykowaną aplikacją za pośrednictwem WiFi. Również pojemność baterii jest tutaj taka sama, a więc wynosi 2300mAh. Różnicę stanowi natomiast kolor obwódki wyświetlacza, gdyż w poprzedniej wersji był on srebrny, a w najnowszej jest złoty.

LIFAair LAM05

LIFAair LAM05 to stacja współpracująca z oczyszczaczami powietrza marki LIFAair, ale może działać również jako niezależne urządzenie, kontrolujące stężenie zanieczyszczeń. Została wyposażona w czujniki PM2,5, LZO i CO₂. LIFASmart za pośrednictwem WiFi łączy się z aplikacją mobilną, a dzięki akumulatorom o pojemności 5200 mAh jest w stanie długo pracować bez potrzeby ładowania.

Monitor Jakości Powietrza SDL607

Korzystając z tego sensora smogu sprawdzisz poziom pyłów PM2,5 i PM10. Możesz dokonywać pomiarów w czasie rzeczywistym albo ustawić automatyczne sprawdzenie stanu powietrza w odstępach pięciominutowych. Zaletami czujnika są małe wymiary i pojemny akumulator.

Noklead A10

To kolejna propozycja skierowana do osób, dla których szczególne znaczenie ma niska cena i poręczność czujnika. Noklead A10 mierzy wyłącznie pył zawieszony PM2,5. Efekty pomiaru prezentowane są na ekranie LED.

Noklead Stacja pogodowa A8

Drugie urządzenie marki Noklead oprócz pyłów PM2,5 mierzy temperaturę i wilgotność powietrza. Poza tym ma ponad dwukrotnie pojemniejszy akumulator. Różnica w cenie między tymi modelami jest niewielka, co przemawia na korzyść Stacji pogodowej A8.

Oregon SHE101

Mimo niskiej ceny czujnik zanieczyszczeń Oregon SHE101 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż mierzy pyły zawieszone PM1,0, PM2,5 oraz PM10, a także lotne związki organiczne, temperaturę i wilgotność. Dla ułatwienia jakość powietrza sygnalizowana jest również za pomocą wskaźników kolorystycznych. Jeżeli poziom zanieczyszczeń jest wysoki, uruchamia się sygnał dźwiękowy. Sensor ten poprzez Wi-Fi łączy się z urządzeniami mobilnymi. Co więcej, może być wykorzystywany jako powerbank, m.in. dzięki wysokiej pojemności akumulatora (2600 mAh).

Webber SP 75

Webber SP 75 to miernik laserowy, umożliwiający monitorowanie poziomu pyłów PM1, PM2,5 i PM10, a także temperatury i wilgotności powietrza. Został wyposażony w moduł bluetooth, pozwalający na komunikację z urządzeniami mobilnymi i odpowiednią aplikacją.

Wynd Tracker

Wynd Tracker to czujnik pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, który waży zaledwie 36 g. Dzięki łączności Bluetooth masz zapewniony dostęp do wyników pomiarów przez urządzenia mobilne. Dla ułatwienia informacja o stanie powietrza prezentowana jest też za pomocą wskaźników kolorystycznych. Jeżeli posiadasz oczyszczacz powietrza Wynd Tracker, to możesz zsynchronizować pracę obu urządzeń i dostosować intensywność oczyszczania do wskazań sensora.

Xiaomi Mi PM

Czujnik jakości powietrza marki Xiaomi to kolejne urządzenie, które wykrywa wyłącznie pył zawieszony PM2,5. Oprócz wyniku pomiaru na wyświetlaczu widzisz aktualną godzinę. Tutaj także możliwa jest synchronizacja z oczyszczaczami powietrza Xiaomi Air Purifier oraz komunikacja z urządzeniami mobilnymi poprzez Wi-Fi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz