Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Czym monitorować jakość powietrza? Wybierz czujnik smogu

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
23.10.2018
Stacja pomiarowa LIFAair LAM05 na tle pokoju i oczyszczacza LIFAair
Stacja pomiarowa LIFAair LAM05 na tle pokoju i oczyszczacza LIFAair

Do samodzielnego monitorowania stężenia zanieczyszczeń w powietrzu można używać czujnika smogu, zwanego też sensorem czy miernikiem. Przedstawiamy 15 mierników jakości powietrza, które można zakupić w sklepach.

Dlaczego warto posiadać czujnik smogu?

Jakość powietrza kontrolują rozmieszczone na terenie całego kraju stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz czujniki sieci społecznych i komercyjnych, których wyniki pomiarów – podobnie jak dane zgromadzone przez GIOŚ – są dostępne publicznie.

Mimo to nie wszyscy mamy dostęp do rzetelnej wiedzy o stężeniu smogu w swojej okolicy, gdyż może w odległości kilkudziesięciu metrów od lokalizacji sensora jest on już inny. Poza tym zewnętrzne czujniki nie pozwalają na dokładną ocenę jakości powietrza wewnątrz domu, a więc tu, gdzie spędzamy największą część doby. Posiadanie własnego miernika smogu pozwala na stałą kontrolę stanu powietrza w domu, pracy czy szkole, czyli w miejscu aktualnego przebywania, a to pierwszy krok do podjęcia działań służących ochronie zdrowia swojego i swoich bliskich oraz zaangażowaniu się w akcje zmierzające do poprawy sytuacji. To nie wszystko, ponieważ czujnik smogu można wykorzystać również do kontroli prawidłowości działania oczyszczacza powietrza.

Jak wybrać dobry czujnik smogu?

Głównym wyznacznikiem smogu jest pył zawieszony PM2,5, dlatego należy skoncentrować się na tych urządzeniach, które dostarczą wiedzy o jego aktualnym stężeniu.

Pył ten składa się z cząsteczek o średnicy do 2,5 μm, a zatem na tyle małych, że wraz tlenem dostają się do dróg oddechowych, a następnie przenikają do krwiobiegu. W drobinkach obecne są metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i dioksyny, które wywołują nowotwory oraz choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego, a w szczególny sposób szkodzą seniorom, dzieciom i osobom cierpiącym na niektóre schorzenia. Z tego powodu w naszym zestawieniu znalazły się wyłącznie sensory monitorujące pył PM2,5.

Czujnik smogu może także kontrolować poziom:

 • PM1,0 – najdrobniejsza frakcja pyłu zawieszonego, złożona z cząsteczek o wielkości do 1 μm,
 • PM10 – pył zawieszony, w skład którego wchodzą cząsteczki o wielkości do 10 μm
 • LZO (TVOC) – lotne związki organiczne, obecne m.in. w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli oraz środkach czystości, spośród których część ma udowodnione działanie rakotwórcze,
 • HCHO – formaldehyd (aldehyd mrówkowy), jeden z LZO o właściwościach karcynogennych, stosowany np. w produkcji odświeżaczy powietrza i lakierów do paznokci,
 • CO2 – dwutlenek węgla, którego zbyt wysokie stężenie sprzyja rozwojowi schorzeń układu oddechowego.

Oprócz tego niektóre urządzenia prezentują:

 • indeks AQI – liczbowy wskaźnik stopnia zanieczyszczenia powietrza (dokładny sposób obliczania go może być różny, gdyż poszczególne kraje stosują tu własne standardy).
 • wilgotność powietrza – prawidłowa mieści się w zakresie od 40 do 60% (więcej na ten temat przeczytasz w części „Wilgotność powietrza w domu” w artykule o nawilżaczach powietrza)
 • temperaturę,
 • ciśnienie atmosferyczne.

Czujniki smogu różnią się między sobą także pod względem precyzyjności pomiaru, lecz niestety nie każdy producent podaje ją do wiadomości publicznej. Niektóre mierniki pyłu zawieszonego wyposażone są w moduł WiFi lub bluetooth, dlatego mogą łączyć się z urządzeniami mobilnymi, a czasami mają dedykowane aplikacje o rozbudowanych funkcjach.

Inne różnice to pojemność akumulatora (duża pozwala na długą pracę bez potrzeby ładowania) oraz cena. Najdroższe sensory kosztują ponad 1000 zł, ale takie kwoty nie powinny zniechęcać do zakupu miernika, ponieważ dobre urządzenia można kupić za mniej niż 400 zł.

Ekspert radzi

Kup sensor jakości powietrza, który mierzy stężenie pyłu zawieszonego PM2,5, czyli głównego składnika smogu.

Porównanie sensorów pyłu PM2,5

Zestawienie parametrów technicznych czujników smogu

Czujnik Dienmern DM106A

Czujnik smogu Dienmern DM106A

Ten model wyróżnia się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do możliwości. Pozwala na zmierzenie poziomu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, lotnych związków organicznych i aldehydu mrówkowego. Ponadto jest wyposażony we wskaźnik ogólnego stanu powietrza (AQI), temperatury i wilgotności. Dzięki oznaczeniom kolorystycznym wyniki pomiaru są dobrze zrozumiałe dla osób nieznających norm jakości powietrza. Wewnątrz urządzenia znajduje się akumulator o pojemności 2200mAh. O konieczności naładowania go przypomina wbudowany wskaźnik.

Cena czujnika smogu Dienmern DM106A wynosi 379 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Domowa Stacja Jakości Powietrza Air Visual Node

Stacja Jakości Powietrza Air Visual Node

To urządzenie z wyższej półki cenowej. Zostało wyposażone we wskaźniki pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności. To nie wszystko, ponieważ dzięki Wi-Fi stacja zapewnia dostęp do prognozy pogody i jakości powietrza, a także do wyników pomiarów z innych zakątków świata. Decydując się na to urządzenie musisz jednak liczyć się z tym, że interfejs jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej.

Cena Domowej Stacji Jakości Powietrza Air Visual Node wynosi 1149 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Czujnik smogu EcoLife AirSensor

Czujnik EcoLife AirSensorTen sensor umożliwi Ci szybkie sprawdzenie poziomu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz lotnych związków organicznych, a także temperatury, wilgotności i ciśnienia. Interpretację wyników ułatwia kolorystyczny wskaźnik stanu powietrza. Dane przesyłane są do dedykowanej aplikacji, a więc masz do nich dostęp z urządzeń mobilnych.

Cena czujnika EcoLife AirSensor wynosi 476 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

FineAir Laserowy czujnik PM2,5

Laserowy czujnik PM2.5 FineAirTo niewielki, lekki i niedrogi czujnik, który mierzy poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Wyniki prezentuje w jednostce µg/m3, a także za pomocą emotikonek.  Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 500 mAh, co według producenta pozwala na 4-godzinną pracę.

Cena Czujnika PM2,5 FineAir wynosi 269 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Sensor zanieczyszczeń Kaiterra Laser Egg 2

Czujnik Kaiterra Laser Egg 2

Kaiterra Laser Egg 2 kontroluje poziom pyłu PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Sensor ten za pośrednictwem WiFi łączy się z dedykowaną aplikacją, więc jego pracę można kontrolować poprzez smartfon albo tablet. Znajdująca się w urządzeniu bateria o pojemności 2300 mAh wystarcza na około 8 godzin pracy.

Cena czujnika Kaiterra Laser Egg 2 wynosi 548 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Czujnik smogu Kaiterra Laser Egg 2+

Czujnik jakości powietrza Kaiterra Laser Egg 2+

To udoskonalona wersja Kaiterra Laser Egg 2, która oprócz pyłu PM2,5 temperatury i wilgotności monitoruje także stężenie LZO (lotnych związków organicznych). Podobnie jak pierwszy sensor marki Kaiterra, urządzenie łączy się z dedykowaną aplikacją za pośrednictwem WiFi. Również pojemność baterii jest tutaj taka sama, a więc wynosi 2300mAh. Różnicę stanowi natomiast kolor obwódki wyświetlacza, gdyż w poprzedniej wersji był on srebrny, a w najnowszej jest złoty.

Cena czujnika Kaiterra Laser Egg 2+ wynosi 698 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Stacja LIFAair LAM05

Stacja pomiarowa LifaAir LAM05

LIFAair LAM05 to stacja współpracująca z oczyszczaczami powietrza LIFAair, ale może działać również jako niezależne urządzenie, kontrolujące stężenie zanieczyszczeń. Została wyposażona w czujniki PM2,5, LZO i CO₂. LIFASmart za pośrednictwem WiFi łączy się z aplikacją mobilną, a dzięki akumulatorom o pojemności 5200 mAh jest w stanie długo pracować bez potrzeby ładowania.

Cena stacji LIFAair LAM05 wynosi 1199 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Monitor Jakości Powietrza SDL607

Czujnik jakości powietrza Air Quality Monitor SDL607

Korzystając z tego sensora smogu sprawdzisz poziom pyłów PM2,5 i PM10. Możesz dokonywać pomiarów w czasie rzeczywistym albo ustawić automatyczne sprawdzenie stanu powietrza w odstępach pięciominutowych. Zaletami czujnika są małe wymiary i pojemny akumulator.

Cena Monitora Jakości Powietrza SDL607 wynosi 500 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Miernik pyłu PM2,5 Noklead A10

Czujnik Noklead A10

To kolejna propozycja skierowana do osób, dla których szczególne znaczenie ma niska cena i poręczność czujnika. Noklead A10 mierzy wyłącznie pył zawieszony PM2,5. Efekty pomiaru prezentowane są na ekranie LED.

Cena czujnika Noklead A10 wynosi 269 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Noklead Stacja pogodowa A8

Stacja pogodowa Noklead A8

Drugie urządzenie marki Noklead oprócz pyłów PM2,5 mierzy temperaturę i wilgotność powietrza. Poza tym ma ponad dwukrotnie pojemniejszy akumulator. Różnica w cenie między tymi modelami jest niewielka, co przemawia na korzyść Stacji pogodowej A8.

Cena Stacji Noklead A8 wynosi 299 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Czujnik smogu Oregon SHE101

Czujnik smogu SHE101

Mimo niskiej ceny czujnik zanieczyszczeń Oregon SHE101 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż mierzy pyły zawieszone PM1,0, PM2,5 oraz PM10, a także lotne związki organiczne, temperaturę i wilgotność. Dla ułatwienia jakość powietrza sygnalizowana jest również za pomocą wskaźników kolorystycznych. Jeżeli poziom zanieczyszczeń jest wysoki, uruchamia się sygnał dźwiękowy. Sensor ten poprzez Wi-Fi łączy się z urządzeniami mobilnymi. Co więcej, może być wykorzystywany jako powerbank, m.in. dzięki wysokiej pojemności akumulatora (2600 mAh).

Czujnik Oregon SHE101 wynosi 405 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Miernik Webber SP 75

Czujnik smogu Webber SP 75

Webber SP 75 to miernik laserowy, umożliwiający monitorowanie poziomu pyłów PM1, PM2,5 i PM10, a także temperatury i wilgotności powietrza. Został wyposażony w moduł bluetooth, pozwalający na komunikację z urządzeniami mobilnymi i odpowiednią aplikacją.

Cena czujnika Webber SP 75 wynosi 199 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Xiaomi Smartmi Detector PM2,5

Xiaomi Smartmi Detector PM2,5

Czujnik jakości powietrza marki Xiaomi to urządzenie, które wykrywa pył zawieszony PM2,5, a także kontroluje temperaturę i wilgotność powietrza. Na wyświetlaczu znajdziesz numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 oraz wskaźnik kolorystyczny. Czy warto kierować się tym drugim? Zdecydowanie nie, ponieważ interpretacja wyników pozostawia wiele do życzenia. W trójstopniowej skali poszczególne kolory oznaczają:

 • zielony – PM2,5 do 75 µg/m³
 • pomarańczowy – PM2,5 od 76 do 150 µg/m³,
 • czerwony – powyżej 150 µg/m³.

Można zatem odnieść wrażenie, że stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 75 µg/m³ oznacza, że jakość powietrza nie jest jeszcze taka zła. W rzeczywistości jest fatalna, ponieważ to aż 300% europejskiej normy.

Xiaomi Smartmi Detector PM2,5 umożliwia synchronizację z oczyszczaczami powietrza Xiaomi Air Purifier oraz komunikację z urządzeniami mobilnymi poprzez Wi-Fi.

Cena czujnika Xiaomi Smartmi Detector PM2,5 wynosi 139 zł (stan z dnia 28.09.2020 r.)

Kup najtaniej

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz