Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Czym monitorować jakość powietrza? Wybierz sensor smogu

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
23.10.2018
dziecko bierze truskawki ze stołu
dziecko bierze truskawki ze stołu

Do samodzielnego monitorowania stężenia zanieczyszczeń w powietrzu można używać czujnika smogu, zwanego też sensorem czy miernikiem. Przedstawiamy 15 mierników jakości powietrza, które można zakupić w sklepach.

Dlaczego warto posiadać czujnik smogu?

Stan powietrza w Polsce jest zły. W 2018 r., dwa lata po publikacji słynnej listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, na której znalazły się 33 miejscowości zlokalizowane w Polsce, sytuacja nie tylko uległa poprawie, ale jeszcze się pogorszyła. Liczba polskich miast w zestawieniu WHO wzrosła bowiem do 36. Problem smogu występuje zarówno w miastach, jak i na wsiach, gdzie jego stężenie bywa nawet wyższe ze względu na powszechne opalanie domów węglem i drewnem. Jakość powietrza kontrolują rozmieszczone na terenie całego kraju stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz czujniki sieci społecznych i komercyjnych, których wyniki pomiarów – podobnie jak dane zgromadzone przez GIOŚ – są dostępne publicznie.

Mimo to nie wszyscy mamy dostęp do rzetelnej wiedzy o stężeniu smogu w swojej okolicy, gdyż może w odległości kilkudziesięciu metrów od lokalizacji sensora jest on już inny. Poza tym zewnętrzne czujniki nie pozwalają na dokładną ocenę jakości powietrza wewnątrz domu, a więc tu, gdzie spędzamy największą część doby. Posiadanie własnego miernika smogu pozwala na stałą kontrolę stanu powietrza w domu, pracy czy szkole, czyli w miejscu aktualnego przebywania, a to pierwszy krok do podjęcia działań służących ochronie zdrowia swojego i swoich bliskich oraz zaangażowaniu się w akcje zmierzające do poprawy sytuacji. To nie wszystko, ponieważ czujnik smogu można wykorzystać również do kontroli prawidłowości działania oczyszczacza powietrza.

Jak wybrać dobry sensor smogu?

Głównym wyznacznikiem smogu jest pył zawieszony PM2,5, dlatego należy skoncentrować się na tych urządzeniach, które dostarczą wiedzy o jego aktualnym stężeniu. Pył ten składa się z cząsteczek o średnicy do 2,5 μm, a zatem na tyle małych, że wraz tlenem dostają się do dróg oddechowych, a następnie przenikają do krwiobiegu. W drobinkach obecne są metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i dioksyny, które wywołują nowotwory oraz choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i oddechowego, a w szczególny sposób szkodzą seniorom, dzieciom i osobom cierpiącym na niektóre schorzenia. Z tego powodu w naszym zestawieniu znalazły się wyłącznie sensory monitorujące pył PM2,5.

Miernik smogu może także kontrolować poziom:

  • PM1,0 – najdrobniejsza frakcja pyłu zawieszonego, złożona z cząsteczek o wielkości do 1 μm,
  • PM10 – pył zawieszony, w skład którego wchodzą cząsteczki o wielkości do 10 μm
  • LZO (TVOC) – lotne związki organiczne, obecne m.in. w produktach przeznaczonych do wykańczania wnętrz i mebli oraz środkach czystości, spośród których część ma udowodnione działanie rakotwórcze,
  • HCHO – formaldehyd (aldehyd mrówkowy), jeden z LZO o właściwościach karcynogennych, stosowany np. w produkcji odświeżaczy powietrza i lakierów do paznokci,
  • CO2 – dwutlenek węgla, którego zbyt wysokie stężenie sprzyja rozwojowi schorzeń układu oddechowego.

Oprócz tego niektóre urządzenia prezentują:

  • indeks AQI – liczbowy wskaźnik stopnia zanieczyszczenia powietrza (dokładny sposób obliczania go może być różny, gdyż poszczególne kraje stosują tu własne standardy).
  • wilgotność powietrza – prawidłowa mieści się w zakresie od 40 do 60%
  • temperaturę,
  • ciśnienie atmosferyczne.

Czujniki smogu różnią się między sobą także pod względem precyzyjności pomiaru, lecz niestety nie każdy producent podaje ją do wiadomości publicznej. Niektóre mierniki pyłu zawieszonego wyposażone są w moduł WiFi lub bluetooth, dlatego mogą łączyć się z urządzeniami mobilnymi, a czasami mają dedykowane aplikacje o rozbudowanych funkcjach. Inne różnice to pojemność akumulatora (duża pozwala na długą pracę bez potrzeby ładowania) oraz cena. Najdroższe sensory kosztują ponad 1000 zł, ale takie kwoty nie powinny zniechęcać do zakupu miernika, ponieważ dobre urządzenia można kupić za mniej niż 400 zł.

Porównanie sensorów pyłu PM2,5

Zestawienie parametrów technicznych czujników smogu

Airmote PM2,5

Airmote PM2,5 Classic

To sensor pyłu zawieszonego PM2,5, wykorzystujący technologię laserowego skanowania. Jest jednym z najtańszych urządzeń dostępnych na rynku i ma niewielkie wymiary, dlatego stanowi dobrą propozycję dla osób, którym zależy na czujniku niedrogim i łatwym w transporcie.

Sensor Dienmern DM106A

Dienmern DM106A

Ten model wyróżnia się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do możliwości. Pozwala na zmierzenie poziomu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, lotnych związków organicznych i aldehydu mrówkowego. Ponadto jest wyposażony we wskaźnik ogólnego stanu powietrza (AQI), temperatury i wilgotności. Dzięki oznaczeniom kolorystycznym wyniki pomiaru są dobrze zrozumiałe dla osób nieznających norm jakości powietrza. Wewnątrz urządzenia znajduje się akumulator o pojemności 2200mAh. O konieczności naładowania go przypomina wbudowany wskaźnik.

Domowa stacja jakości powietrza Air Visual node

Domowa Stacja Jakości Powietrza Air Visual Node

To urządzenie z wyższej półki cenowej. Zostało wyposażone we wskaźniki pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności. To nie wszystko, ponieważ dzięki Wi-Fi stacja zapewnia dostęp do prognozy pogody i jakości powietrza, a także do wyników pomiarów z innych zakątków świata. Decydując się na to urządzenie musisz jednak liczyć się z tym, że interfejs jest dostępny tylko w angielskiej wersji językowej.

Czujnik EcoLife AirSensor

EcoLife AirSensor

Ten sensor umożliwi Ci szybkie sprawdzenie poziomu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz lotnych związków organicznych, a także temperatury, wilgotności i ciśnienia. Interpretację wyników ułatwia kolorystyczny wskaźnik stanu powietrza. Dane przesyłane są do dedykowanej aplikacji, a więc masz do nich dostęp z urządzeń mobilnych.

Czujnik Fineair PM2,5

FineAir Laserowy czujnik PM2,5

To niewielki, lekki i niedrogi czujnik, który mierzy poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Wyniki prezentuje w jednostce µg/m3, a także za pomocą emotikonek.  Urządzenie jest zasilane baterią o pojemności 500 mAh, co według producenta pozwala na 4-godzinną pracę.

Czujnik Kaiterra Laser Egg 2

Kaiterra Laser Egg 2

Kaiterra Laser Egg 2 kontroluje poziom pyłu PM2,5 oraz temperaturę i wilgotność powietrza. Sensor ten za pośrednictwem WiFi łączy się z dedykowaną aplikacją, więc jego pracę można kontrolować poprzez smartfon albo tablet. Znajdująca się w urządzeniu bateria o pojemności 2300 mAh wystarcza na około 8 godzin pracy.

Czujnik Kaiterra Laser Egg 2+

Kaiterra Laser Egg 2+

To udoskonalona wersja Kaiterra Laser Egg 2, która oprócz pyłu PM2,5 temperatury i wilgotności monitoruje także stężenie LZO (lotnych związków organicznych). Podobnie jak pierwszy sensor marki Kaiterra, urządzenie łączy się z dedykowaną aplikacją za pośrednictwem WiFi. Również pojemność baterii jest tutaj taka sama, a więc wynosi 2300mAh. Różnicę stanowi natomiast kolor obwódki wyświetlacza, gdyż w poprzedniej wersji był on srebrny, a w najnowszej jest złoty.

Stacja pomiarowa LifaAir LAM05

LIFAair LAM05

LIFAair LAM05 to stacja współpracująca z oczyszczaczami powietrza marki LIFAair, ale może działać również jako niezależne urządzenie, kontrolujące stężenie zanieczyszczeń. Została wyposażona w czujniki PM2,5, LZO i CO₂. LIFASmart za pośrednictwem WiFi łączy się z aplikacją mobilną, a dzięki akumulatorom o pojemności 5200 mAh jest w stanie długo pracować bez potrzeby ładowania.

Monitor jakości powietrza SDL607

Monitor Jakości Powietrza SDL607

Korzystając z tego sensora smogu sprawdzisz poziom pyłów PM2,5 i PM10. Możesz dokonywać pomiarów w czasie rzeczywistym albo ustawić automatyczne sprawdzenie stanu powietrza w odstępach pięciominutowych. Zaletami czujnika są małe wymiary i pojemny akumulator.

Czujnik Noklead A10

Noklead A10

To kolejna propozycja skierowana do osób, dla których szczególne znaczenie ma niska cena i poręczność czujnika. Noklead A10 mierzy wyłącznie pył zawieszony PM2,5. Efekty pomiaru prezentowane są na ekranie LED.

Czujnik Noklead Stacja pogodowa A8

Noklead Stacja pogodowa A8

Drugie urządzenie marki Noklead oprócz pyłów PM2,5 mierzy temperaturę i wilgotność powietrza. Poza tym ma ponad dwukrotnie pojemniejszy akumulator. Różnica w cenie między tymi modelami jest niewielka, co przemawia na korzyść Stacji pogodowej A8.

Czujnik smogu SHE101

Oregon SHE101

Mimo niskiej ceny czujnik zanieczyszczeń Oregon SHE101 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, gdyż mierzy pyły zawieszone PM1,0, PM2,5 oraz PM10, a także lotne związki organiczne, temperaturę i wilgotność. Dla ułatwienia jakość powietrza sygnalizowana jest również za pomocą wskaźników kolorystycznych. Jeżeli poziom zanieczyszczeń jest wysoki, uruchamia się sygnał dźwiękowy. Sensor ten poprzez Wi-Fi łączy się z urządzeniami mobilnymi. Co więcej, może być wykorzystywany jako powerbank, m.in. dzięki wysokiej pojemności akumulatora (2600 mAh).

Airmote PM2,5

Webber SP 75

Webber SP 75 to miernik laserowy, umożliwiający monitorowanie poziomu pyłów PM1, PM2,5 i PM10, a także temperatury i wilgotności powietrza. Został wyposażony w moduł bluetooth, pozwalający na komunikację z urządzeniami mobilnymi i odpowiednią aplikacją.

Czujnik smogu Wynd Tracker

Wynd Tracker

Wynd Tracker to czujnik pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, który waży zaledwie 36 g. Dzięki łączności Bluetooth masz zapewniony dostęp do wyników pomiarów przez urządzenia mobilne. Dla ułatwienia informacja o stanie powietrza prezentowana jest też za pomocą wskaźników kolorystycznych. Jeżeli posiadasz oczyszczacz powietrza Wynd Tracker, to możesz zsynchronizować pracę obu urządzeń i dostosować intensywność oczyszczania do wskazań sensora.

Czujnik smogu Xiaomi Mi Pm

Xiaomi Mi PM

Czujnik jakości powietrza marki Xiaomi to kolejne urządzenie, które wykrywa wyłącznie pył zawieszony PM2,5. Oprócz wyniku pomiaru na wyświetlaczu widzisz aktualną godzinę. Tutaj także możliwa jest synchronizacja z oczyszczaczami powietrza Xiaomi Air Purifier oraz komunikacja z urządzeniami mobilnymi poprzez Wi-Fi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz