Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Oczyszczacz powietrza do małego pokoju

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
06.07.2022
Oczyszczacz powietrza do małego pokoju zdjęcie główne
Oczyszczacz powietrza do małego pokoju zdjęcie główne

Oczyszczacz powietrza do małego pokoju nie powinien być zbyt duży, żeby nie zajmował wiele miejsca. Musi jednak zapewniać odpowiednią wydajność i wykorzystywać skuteczne filtry (HEPA, węglowy). Ponadto ważny jest dobry tryb automatyczny. Zobacz pięć polecanych przez nas oczyszczaczy powietrza do małego pokoju i najważniejsze zasady wyboru takiego urządzenia.

Spis treści:

  1. 5 dobrych oczyszczaczy powietrza do małego pokoju
  2. 7 zasad wyboru oczyszczacza do małego pokoju
  3. Oczyszczacze powietrza do małych powierzchni – FAQ

 

5 dobrych oczyszczaczy powietrza do małego pokoju

Klarta Forste 4

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 Gold

Dostępna w pięciu kolorach Klarta Forste 4 znakomicie sprawdzi się jako oczyszczacz powietrza do małego pokoju. Najważniejsze zalety tego urządzenia to dobry CADR (300 m³/h), precyzyjny czujnik pyłu PM2,5, jonizator plazmowy oraz dostępność aż trzech trybów automatycznych.

Dodatkowo znalazły się tutaj mierniki temperatury i wilgotności powietrza. Oczyszczaczem powietrza Klarta Forste 4 można sterować zarówno poprzez funkcjonalną aplikację mobilną, jak i pilotem lub korzystając z dotykowego panelu. Głośność pracy wynosi od 20 do 59 dB. Wysoka opłacalność sprawia, że urządzenie zajmuje 1 miejsce w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Samsung AX40 

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40

Kolejna propozycja do małego pokoju to oczyszczacz powietrza Samsung AX40. To urządzenie o wydajności 311 m³/h, wyposażone w tryb automatyczny z czujnikami pyłu PM2,5 i gazów. Pracuje w trzech prędkościach, w których jego głośność wynosi od 20 do 48 dB. 

Urządzenie informuje o stanie powietrza za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie odbywa się poprzez panel dotykowy.

 

LIFAair LA350+

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350+

Oczyszczacz powietrza LIFAair LA350+ to propozycja z wyższej półki cenowej, ale wysoka cena idzie tu w parze z wysoką jakością. Pod nazwą LIFAair LA350+ kryje się tak naprawdę zestaw złożony z oczyszczacza i współpracującej z nim stacji pomiarowo-kontrolnej.

Jakość powietrza monitorują tutaj czujniki PM2,5 i PM10, CO2, temperatury i wilgotności powietrza. Urządzenie pracuje w trybie automatycznym, w którym w zależności od wybranych ustawień bazuje na rygorystycznej normie amerykańskiej (rekomendowany wybór) albo chińskiej. Maksymalna wydajność oczyszczania wynosi 330 m³/h, natomiast głośność mieści się w zakresie 18-50 dB. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację.

Vestfrost VP-A1M30WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH

Kolejny dobry oczyszczacz powietrza do małego pokoju to Vestfrost VP-A1M30WH. CADR tego urządzenia wynosi 340 m³/h, natomiast głośność pracy od 17 do 48 dB. Oczyszczacz pracuje w trzech prędkościach i ma tryb automatyczny.

Pozostałe zalety to obecność numerycznego wskaźnika pyłu zawieszonego PM2,5 i jonizatora plazmowego oraz możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Coway Hue&Healing (APMS-0815C)

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Coway Hue&Healing

Jeśli pokój jest bardzo mały, a występuje w nim także problem niskiej wilgotności, to warto pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza z nawilżaczem. Niestety wybór jest niewielki, a popularne urządzenia marek Sharp czy Philips nie oferują dobrych trybów auto. Alternatywą dla nich jest Coway Hue&Healing. Wydajność oczyszczania 270 m³/h i wydajność nawilżania 450 ml/h to w przypadku małego pokoju bardzo dobre wyniki. 

Oczyszczacz pracuje w pięciu prędkościach. Dostępny jest też tryb automatyczny, który bazuje na pomiarze stężenia pyłu PM2,5. Wadę stanowi brak higrostatu. Nie zabrakło natomiast wskaźnika aktualnego nawilżenia powietrza.

Jeśli zastanawiasz się, czy urządzenie 2w1 to dobry wybór, przeczytaj artykuł Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – Czy warto?.

7 zasad wyboru oczyszczacza do małego pokoju

1. Odpowiednia wydajność oczyszczania

W pokoju o powierzchni do 20 m² idealny będzie oczyszczacz powietrza, którego CADR wynosi 200-300 m³/h. Taka wydajność umożliwi utrzymanie dobrej jakości powietrza przy pracy na niższych prędkościach. Oczyszczacz zapewni zatem lepszy komfort akustyczny od tego o wydajności poniżej 200 m³/h, który w trybie auto częściej wchodziłby na wyższe prędkości.

2. Sprawdzone technologie

Filtry HEPA, węglowe i wstępne do oczyszczaczy powietrza

Jeśli szukasz oczyszczacza powietrza do małego pokoju, pozwalającego na skuteczne usuwanie smogu, potrzebujesz urządzenia z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Jeżeli celem urządzenia ma być ochrona przed alergenami, najważniejszy jest filtr HEPA, a pomocniczą rolę odegrać mogą jonizator i filtr wstępny.

Filtr HEPA zatrzymuje bowiem pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy,  a filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe. Jonizator ułatwia usuwanie wielu zanieczyszczeń, natomiast filtr wstępny wychwytuje duże zanieczyszczenia, główne kurz i sierść.

3. Dobry tryb automatyczny

Dobry tryb automatyczny ogranicza czas kontaktu ze smogiem. W przypadku napływu zanieczyszczeń urządzenie samo zwiększa tempo filtracji, a gdy jakość powietrza ulegnie poprawie, obniża je. 

Tryb automatyczny można uznać za dobry, jeśli oczyszczacz powietrza ma dokładny czujnik pyłu PM2,5 i restrykcyjnie podchodzi do czystości powietrza.

4. Niezbyt głośna praca

Oczyszczacz powietrza do małego pokoju nie może być zbyt głośny, ponieważ niewielki metraż uniemożliwia ustawienie go w większej odległości od siebie. Do małej sypialni najlepiej wybierz oczyszczacz, którego głośność w najniższej prędkości nie przekracza 25 dB. W małym salonie dolna granica może wynosić około 30 dB.

5. Komfort obsługi

Aplikacja do sterowania oczyszczaczem powietrza Klarta Forste 4

Na komfort obsługi pozytywnie wpływa przede wszystkim możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację mobilną. Przydatny jest też numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5, który pozwala monitorować czystość powietrza i efektywność pracy oczyszczacza. Popularne są takie funkcje timer, wskaźnik zużycia filtra czy blokada rodzicielska. Postaw na oczyszczacz wyposażony w opcje najlepiej dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb.

6. Porównanie kosztów użytkowania

Na koszty użytkowania składają się:

  • wydatki związane z wymianą filtrów ulegających zużyciu,
  • koszt zużytego prądu.

Wydatki związane z wymianą filtrów najlepiej porównywać w ujęciu rocznym. Filtry mają bowiem różne ceny, lecz także różną żywotność.

7. Wybór najbardziej opłacalnego urządzenia

Na koniec warto porównać opłacalność zakupu, czyli relacje między tym, co oferują poszczególne urządzenia, a ich cenami. Dzięki temu nie przepłacisz za oczyszczacz, który jakością nie przewyższa tańszych konkurentów.

Oczyszczacze powietrza do małych powierzchni – FAQ

1. Czy wydajność oczyszczacza powietrza może być zbyt duża?
Teoretycznie nie. Duża wydajność pozwala utrzymać dobrą jakość powietrza przy pracy w niższych prędkościach. Jednak oczyszczacze, których maksymalny CADR wynosi 500 m³/h lub więcej, zazwyczaj uzyskują dość dużą wydajność także w niskich prędkościach. W przypadku bardzo małego pokoju, gdy oczyszczacz zawsze znajduje się obok użytkownika, będzie to powodowało odczuwanie powiewu chłodnego powietrza, jak w przypadku wiatraka. Latem będzie to przyjemne, zimą niekoniecznie. 

 

2. Czy oczyszczacz powietrza można ustawić np. pod biurkiem
Oczyszczacz należy postawić w takim miejscu, aby powietrze swobodnie wokół niego krążyło. Lokalizacja pod biurkiem nie jest najlepsza. W przypadku braku przestrzeni lepiej już ulokować go na jakimś meblu, np. stoliku lub szafce. 

 

3. Czy tzw. oczyszczacz biurkowy to dobry wybór?
To określenie zwykle używane jest w odniesieniu do urządzeń o małej wydajności (poniżej 200 m³/h). Jednak w przypadku bardzo małego pokoju CADR może być wystarczający. W takiej sytuacji warto sprawdzić inne parametry urządzenia (filtry, głośność pracy, tryb auto) i jego cenę, żeby przekonać się, czy jest to właściwy wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz