5 cichych oczyszczaczy powietrza do sypialni
Nie każdy cichy oczyszczacz powietrza jest idealnym urządzeniem do sypialni. Cicha praca nie powinna być okupiona niską wydajnością. Nie można też akceptować braku ważnych filtrów. W przeciwnym razie kupisz nie oczyszczacz, tylko zabawkę. Zobacz 5 cichych i dobrych oczyszczaczy do sypialni i dowiedz się, jak wybrać takie urządzenie.
Spis treści:
- Rekomendowane ciche oczyszczacze powietrza do sypialni
- Cicha praca to nie wszystko. Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni wybrać?
- Cichy oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Jak ocenić głośność pracy
Rekomendowane ciche oczyszczacze powietrza do sypialni
Klarta Forste 4
Klarta Forste 4 to numer 1 w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza, ze względu na znakomity stosunek ceny do oferowanych możliwości. Cicha praca (już od 20 dB) idzie tutaj w parze z bardzo dobrą wydajnością (do 300 m³/h). Z myślą o użytku nocą producent wyposażył oczyszczacz aż w 2 tryby :
- Auto Sleep – urządzenie wykorzystuje 3 z 8 prędkości, dostosowując się do stężenia pyłu PM2,5,
- Sleep – urządzenie korzysta tylko z najniższej prędkości.
Poza wspomnianym trybem Auto Sleep oczyszczacz Klarta Forste 4 ma jeszcze 2 inne tryby automatyczne, idealne do użytku w ciągu dnia. Pozostałe zalety urządzenia to rygorystyczne podejście do czystości powietrza, bardzo dobry czujnik PM2,5, możliwość sterowania aplikacją, jonizator plazmowy i dostępność 5 wersji kolorystycznych.
Klata Stor 3
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 to znakomita propozycja szczególnie w przypadku większej sypialni. Wysoki CADR maksymalny (600 m³/h) przekłada się na wysoką wydajność niższych prędkości. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie czystego powietrza bez wykorzystywania prędkości najwyższych, czyli przy lepszym komforcie akustycznym.
Mimo wysokiej wydajności oczyszczacz Klarta Stor 3 potrafi pracować cicho – w trybie Sleep głośność wynosi 24 dB. Podobnie jak w przypadku oczyszczacza Klarta Forste 4 dostępny jest tutaj jeszcze tryb Auto Sleep, w którym oczyszczacz dostosowuje się do stężenia pyłu PM2,5, wykorzystując 3 z 6 prędkości.
Nie zabrakło tutaj 2 trybów auto do użytku dziennego, jonizatora plazmowego i sterowania wi-fi. Oczyszczacz Klarta Stor 3 dostępny jest w 4 kolorach.
Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY
Jako cichy oczyszczacz powietrza do sypialni z pewnością sprawdzi się także Electrolux A9 PA91-404. Głośność pracy tego urządzenia mieści się w granicach 17-49 dB. Niska głośność idzie w parze z bardzo dobrą wydajnością, która wynosi do 442 m³/h.
Oczyszczacz ma tryb automatyczny, w którym samodzielnie dostosowuje prędkość filtracji do aktualnej czystości powietrza. Pod uwagę brane jest stężenie pyłu zawieszonego oraz lotnych związków organicznych. Sterowanie Electroluxem Pure A9 PA91-404DG/GY jest możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnej oraz ciemnej.
Vestfrost VP-A1Z40WH
Kolejna propozycja cichego oczyszczacza do sypialni to Vestfrost VP-A1Z40WH. CADR tego urządzenia wynosi 350 m³/h, a głośność pracy mieści się w granicach 17-52 dB.
Oczyszczacz został przystosowany do pracy w 5 prędkościach, a w trybie automatycznym dostosowuje tempo filtracji do stężenia pyłu PM2,5 oraz lotnych związków organicznych.
Sterowanie oczyszczaczem Vestfrost VP-A1Z40WH jest możliwe za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Sharp KC-D50EUW
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji dla osób, którym potrzebny jest cichy oczyszczacz powietrza do sypialni z nawilżaczem. W tej kategorii na prowadzenie wysuwają się urządzenia marki Sharp. Model Sharp KC-D50 pochodzi ze starszej serii producenta, ale nadal cieszącej się dużą popularnością.
W najniższej prędkości głośność pracy tego oczyszczacza wynosi 23 dB. Maksymalna wydajność urządzenia to 306 m³/h. Inne zalety tego urządzenia to wydajny nawilżacz ewaporacyjny, który zapewnia efektywne i bezpieczne nawilżanie powietrza oraz jonizator plazmowy.
Wadę wszystkich oczyszczaczy z funkcją nawilżania Sharpa stanowi kiepski czujnik i łagodne podejście do smogu. Niestety w kategorii urządzeń 2w1 brakuje na razie naprawdę dobrych propozycji.
Zobacz także: Najcichszy klimatyzator na rynku
Cicha praca to nie wszystko. Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni wybrać?
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza do sypialni trzeba pamiętać o tym, że głośność pracy to nie wszystko. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją funkcję, powinno spełniać kilka innych warunków.
1. Obecność skutecznych filtrów
Dobry oczyszczacz powietrza na smog powinien być wyposażony w filtr HEPA oraz filtr węglowy. W oczyszczaczu powietrza na alergię nie może zabraknąć filtra HEPA, a skutecznym wsparciem dla niego będą jonizator i filtr wstępny. Wszystkie zaproponowane tutaj oczyszczacze powietrza do sypialni mają filtr HEPA oraz filtr węglowy.
2. Odpowiednia wydajność oczyszczania
Parametrem informującym o wydajności jest CADR. CADR w m³/h będący osiem razy większy od powierzchni pokoju w m² to absolutne minimum. Mając na uwadze cichą pracę, należy wybrać oczyszczacz, który zapewni znacznie lepszy stosunek wydajności do metrażu.
Unikaj wyboru oczyszczacza, którego maksymalna powierzchnia pracy jest zbliżona do metrażu sypialni. Wybierz oczyszczacz powietrza do większej powierzchni, a uzyskasz lepszy komfort akustyczny. Dzięki wyższej wydajności na poszczególnych prędkościach w trybie automatycznym urządzenie będzie rzadziej korzystać z najwyższych, czyli głośnych prędkości.
Zobacz też Oczyszczacz powietrza do małego pokoju.
3. Obecność dobrego trybu automatycznego
Dobry tryb automatyczny służy ochronie zdrowia. Dzięki niemu oczyszczacz reaguje na pogorszenie jakości powietrza samodzielnie i podejmuje odpowiednie działania (zwiększenie prędkości filtracji) w celu wyeliminowania zagrożenia. W praktyce oznacza to krótszy czas kontaktu ze smogiem. Aby ten tryb działał prawidłowo, oczyszczacz powietrza powinien mieć laserowy czujnik pyłu PM2,5 (głównego wyznacznika smogu) i restrykcyjnie podchodzić do jego stężenia.
4. Przystępne koszty użytkowania
Na koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza składają się wydatki związane z wymianą filtrów oraz koszty zużytego prądu. Filtry różnią się zarówno cenami, jak i żywotnością, dlatego warto porównywać wydatki w ujęciu rocznym.
Cichy oczyszczacz powietrza do sypialni Klarta Forste 4 Black, źródło: materiały producenta
Cichy oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Jak ocenić głośność pracy
Jaka głośność pracy oczyszczacza powietrza będzie akceptowalna w sypialni? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ istotną rolę odgrywają:
- indywidualna wrażliwość na hałasy,
- odległość oczyszczacza powietrza od łóżka – oczyszczacz ustawiony 50 cm od łóżka będzie wydawał się głośniejszy niż wtedy, gdy postawimy go w odległości 2 metrów.
Pewnym ułatwieniem może być analiza głośności dźwięków, które słyszymy na co dzień. Prezentuje ją poniższa tabela.
Poziom natężenia dźwięku