Oczyszczacze powietrza Xiaomi to dobra propozycja dla osób, które dysponują niewielkim budżetem. Urządzenie ma filtry pozwalające na usuwanie różnych zanieczyszczeń i przyzwoitą wydajność, ale tryb auto nie chroni tu należycie naszego zdrowia.
Xiaomi Air Purifier 3C
Xiaomi Air Purifier 3C to oczyszczacz powietrza chińskiej marki, który pojawił się na polskim rynku jesienią 2020 r. Uwagę przyciągają niska cena i znana marka. Główna wada pozostaje taka sama jak w starszych oczyszczaczach Xiaomi i jest nią kiepski tryb auto.
Skuteczny trójwarstwowy filtr
Model Xiaomi Air Purifier 3C, tak samo jak niemal każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi, został wyposażony w filtr cylindryczny złożony z trzech warstw. Powietrze oczyszczane jest przez:
- drobną siatkę, która pełni funkcje filtra wstępnego, odpowiadającego za wychwytywanie dużych zanieczyszczeń, takich ja kurz i sierść,
- filtr HEPA klasy H13, wychwytujący pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
- węgiel aktywny, który zapewnia wysoką skuteczność w walce z zanieczyszczeniami gazowymi i brzydkimi zapachami.
Obecność tych trzech elementów sprawia, że Xiaomi Air Purifier 3C jest w stanie zapewnić ochronę przed smogiem, lotnymi związkami organicznymi, bakteriami, wirusami, alergenami i dymem papierosowym.
Dobra wydajność, przeciętna głośność pracy
CADR oczyszczacza powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3C wynosi 320 m³. To wartość pozwalająca na pracę w pomieszczeniu o powierzchni maksymalnie 40 m².
Minimalna głośność pracy to 30,5 dB, natomiast maksymalna 61 dB. Urządzenie mogłoby zatem być trochę cichsze, ale osobom o przeciętnej wrażliwości na hałasy sen przy oczyszczaczu pracującym na niskich obrotach nie powinien sprawiać trudności.
Jeśli potrzebujesz oczyszczacza o wyższej wydajności i lubisz markę Xiaomi, zwróć uwagę na model Xiaomi Air Purifier Pro H albo Xiaomi Air Purifier Pro.
Dobry czujnik zanieczyszczeń, łagodna ocena jakości powietrza
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C został przystosowany do pracy w trzech trybach:
- sleep – praca na niskich obrotach, która prowadzi do redukcji hałasu,
- automatycznym – prędkość filtracji jest dostosowana do stanu powietrza,
- ulubionym – wprowadza możliwość ręcznego wyboru 1 z 15 prędkości filtra w aplikacji,
Producent zastosował tutaj laserowy czujnik PM2,5. To ważna zaleta, ponieważ urządzenie uwzględnia w trybie auto główny składnik smogu i zapewnia dokładny pomiar jego stężenia.
Niestety, sposób oceny jakości powietrza jest tutaj bardzo łagodny, czego dowodzi poniższy schemat:
Według Xiaomi stężenie pyłu zawieszonego musi wynosić przynajmniej 75 µg/m³, aby można było uznać jakość powietrza za średnią oraz 150 µg/m³, żeby zinterpretować ją jako złą. To normalne dla chińskich oczyszczaczy powietrza, ale niezgodne z europejskimi normami, według których stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Warto dodać, że norma amerykańska jest jeszcze bardziej restrykcyjna, gdyż granicę stanowi w niej 12 µg/m³.
Wskaźnik kolorystyczny wprowadza w błąd co do jakości powietrza. Ponadto łagodne podejście do smogu przejawia się akceptacją wysokich stężeń smogu w trybie automatycznym – oczyszczacz nie przechodzi w wyższe prędkości tak szybko, jak powinien. W wersji europejskiej tego modelu zabrakło opcji automatyzacji, czyli zmiany ustawień trybu auto w aplikacji.
Poza wskaźnikiem kolorystycznym oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3C ma też numeryczny wskaźnik stężenia pyłu PM2,5.
Inne funkcje w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 3 C
W oczyszczaczu znalazły się:
- wskaźnik zużycia filtra – przypomina o potrzebie wymiany filtra cylindrycznego i włącza się po upływie określonej liczby godzin pracy,
- blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, która zapobiega wyłączeniu urządzenia i zmianie ustawień przez dzieci.
Sterowanie za pośrednictwem aplikacji
W oczyszczaczu powietrza Xiaomi nie mogło zabraknąć opcji sterowania poprzez aplikację Mi Home. Umożliwia ona m.in.
- włączenie i wyłączenie oczyszczacza,
- ustawienie prędkości filtracji w trybie ulubionym (opcja dostępna tylko w aplikacji),
- uruchomienie i zatrzymanie trybu auto,
- kontrolę czystości powietrza.
Tworzenie reguł pracy, czyli zmiana ustawień trybu auto, nie jest dostępna w wersji europejskiej oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 3C.
Podstawowe funkcje dostępne są też na panelu sterowania.
Przystępne koszty eksploatacji
W chwili zakupu w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3C obecny jest filtr szary, który ma filtr HEPA klasy H13. Po zużyciu można zastąpić go tym samym albo jednym z trzech innych filtrów Xiaomi. Do wyboru są zatem cztery rodzaje filtrów.
Filtr szary – obejmuje filtr wstępny, węglowy i HEPA H13
Filtr szary Xiaomi na Ceneo.pl
Filtr niebieski – obejmuje filtr wstępny, węglowy i HEPA E12
Filtr niebieski Xiaomi na Ceneo.pl
Filtr zielony – obejmuje filtr wstępny, węglowy ze zwiększoną ilością węgla aktywnego i HEPA E12
Filtr zielony Xiaomi na Ceneo.pl
Filtr fioletowy – obejmuje filtr wstępny, węglowy, HEPA E12 i powłokę antybakteryjną i antywirusową
Filtr fioletowy Xiaomi na Ceneo.pl
Który filtr Xiaomi wybrać?
Z naszych obserwacji wynika, że jeśli wydajność oczyszczacza jest wystarczająca w stosunku do powierzchni pomieszczenia, to nie ma różnicy między skutecznością filtra klasy E12 a H13. Jeżeli masz odpowiedni zapas między metrażem pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz, a maksymalną powierzchnią pracy tego modelu, możesz zostać przy filtrze szarym. W przeciwnym razie warto rozważyć wybór filtra zielonego. Niższa klasa HEPA powoduje lekki wzrost CADR, czyli tempa oczyszczania.
Filtr niebieski ma zbliżoną cenę do zielonego, więc nie jest ciekawą propozycją, ze względu na mniejszą ilość węgla aktywnego. Filtr fioletowy w praktyce zapewni taką samą ochronę przed bakteriami i wirusami jak każdy inny, ponieważ bakterie i wirusy wychwytuje sam filtr HEPA.
Biorąc pod uwagę fakt, iż filtry Xiaomi wystarczają na 6 miesięcy użytkowania, roczny wydatek związany z ich wymianą to około 258 zł. Zużycie prądu producent szacuje na 29 W, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ogólne koszty eksploatacji prezentują się nieźle.
Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi 3C a 3H
Aktualnie w sprzedaży wciąż znajduje się kilka starszych oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Wiele osób zastanawia się między wyborem modelu XAP 3C a oczyszczaczem Xiaomi Air Purifier 3H, gdyż są one rekomendowane do pomieszczeń o podobnej powierzchni maksymalnej. Poniższa grafika prezentuje różnice między tymi urządzeniami.
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3H ma trochę wyższą wydajność. Poza tym w jego wersji europejskiej znalazła się opcja automatyzacji, która pozwala trochę usprawnić działanie trybu automatycznego. Z drugiej strony różnica cenowa waha się zwykle w granicach 150-200 zł na korzyść oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 3C. Ostateczną decyzję trzeba zatem podjąć po przeanalizowaniu różnic oraz własnych oczekiwań i budżetu.
Prosty styl
Wizualnie oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C nie różni się od innych propozycji chińskiego producenta. To białe urządzenie o prostych kształtach. Nie zachwyca wyglądem, ale nie prezentuje się też źle. Wloty powietrza znajdują się dookoła urządzenia, natomiast wyloty na górze. Na przodzie zlokalizowany został wyświetlacz LCD, a na górze kilka przycisków do sterowania.
Wiadomo kiedy będzie w PL?
Nie, data premiery nie jest jeszcze znana.
Czym tak właściwie różni się 3C od 3H?
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3C ma trochę niższą wydajność (320 m3/h, natomiast w 3H jest to 380 m3/h). Nie ma też możliwości automatyzacji w wersji europejskiej, którą znajdziemy w 3H. Jest natomiast tańszy od 3H.
O, co do automatyzacji nie wiedziałem. Dziękuję. A co do ceny no to 3C jest droższy niż 3H.
Rzeczywiście, obecnie 3H jest tańsze 🙂 Co do automatyzacji to warto zapoznać się z jej działaniem, jeśli ma wpłynąć na decyzję o wyborze oczyszczacza https://www.youtube.com/watch?v=CKek2uSVsCc. Możliwości są niestety mniejsze niż oczekiwania wielu użytkowników, ale zawsze to jakiś krok do ulepszenia trybu auto.
Dziękuję
Mógłby być trochę ciszy na niskich obrotach. Poza tym jestem zadowolony.
Mógłby być trochę ciszy na niskich obrotach. Poza tym jestem zadowolony.
Czy dobrze rozumiem, że słaby jest tryb auto, ale jak widzę zanieczyszczenie np 50 to sobie wtedy manualnie zwiększam moc i działa wtedy ok?
Tak, przy ręcznym ustawieniu wyższej prędkości da radę. Tylko trzeba wziąć pod uwagę fakt, że te wyższe prędkości są zawsze głośniejsze, czyli raczej nie da się używać ich ciągle. A to oznacza konieczność częstego zerkania na poziom PM2,5, w celu zwiększania i zmniejszania prędkości.