Oczyszczacze powietrza Philips
Przed Tobą lista 11 oczyszczaczy powietrza Philips, które oceniamy w naszym głównym rankingu oczyszczaczy powietrza.
Na górze znajdują się najbardziej opłacalne modele, na dole najmniej. Liczba „Ranking” oznacza miejsce w rankingu głównym, a „Punktacja” to liczba punktów przyznana za stosunek możliwości do ceny.
Pod zestawieniem prezentujemy wady i zalety oczyszczaczy Philips oraz wyjaśniamy znaczenie nazw używanych przez producenta, jak np. Dual Scan. W razie pytań napisz je w komentarzu.
Oczyszczacze powietrza Philips cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na renomę producenta. Jednak czy wybór urządzenia znanej marki jest w tym przypadku korzystny?
1. Oczyszczacze powietrza Philips. Czy warto?
Firma Philips zapewnia szeroki wybór oczyszczaczy powietrza. Wśród dostępnych propozycji znajdują się urządzenia pełniące funkcję wyłącznie oczyszczacza, jak i oczyszczacze z nawilżaczem.
Niektóre modele mogą być sterowane poprzez aplikację. Jednak pod względem opłacalności oczyszczacze powietrza Philips nie wypadają na tle konkurencji zbyt dobrze.
Z oferty Philipsa polecamy oczyszczacze z funkcją nawilżania. Same oczyszczacze nie wyróżniają się niczym szczególnym, natomiast modele z nawilżaczem to jedne z najlepszych urządzeń dwufunkcyjnych obecnych na polskim rynku.
Najnowszymi oczyszczaczami powietrza Philips są urządzenia z serii Dual Scan. Jednak w przypadku tej marki lepiej wypadają starsze modele, które wyróżniają się lepszym trybem automatycznym i niższą ceną.
Zalety:
- Szeroki wybór modeli
- Nawilżacze powietrza w oczyszczaczach wykorzystują technologię ewaporacji
- Możliwość sterowania aplikacją w niektórych modelach
- Większość oczyszczaczy ma numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5
- Wskaźnik zużycia filtrów Health Air (powiadomienia o konieczności wymiany albo oczyszczenia filtra wstępnego)
- Blokada rodzicielska
Wady:
- Kiepski stosunek ceny do oferowanych możliwości
- Głośna praca wielu modeli
- W serii Dual Scan tryb auto słabo wykorzystuje możliwości urządzenia
- Większość oczyszczaczy wykorzystuje czujnik pyłu na podczerwień, który jest mniej precyzyjny od czujnika laserowego
- Niskiej jakości czujnik gazów w oczyszczaczach serii Dual Scan
2. Filtry do oczyszczaczy powietrza Philips
Firma Philips od lat stawia na te same technologie oczyszczania. W oczyszczaczach powietrza znajdziemy:
- filtr wstępny odpowiedzialny za wyłapywanie większych cząsteczek,
- filtr HEPA, którego zadaniem jest pochłanianie pyłów zawieszonych, wirusów, bakterii i alergenów.
- filtr węglowy usuwający szkodliwe gazy oraz brzydkie zapachy.
Taki zestaw zapewnia skuteczną ochronę przed wszystkimi groźnymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu.
Producent określa filtr HEPA mianem NanoProtect i informuje, że filtruje mikroskopijne zanieczyszczenia o wielkości 0,003 mikrona; cząsteczki PM2,5 (smog); alergeny: pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, alergeny roztoczy, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy.
Cząsteczki o tej wielkości usuwa każdy filtr HEPA. Technologia ta jest skuteczna w walce z pyłami zawieszonymi, alergenami, bakteriami i wirusami. Filtr NanoProtect nie różni się od filtra HEPA obecnego w innych oczyszczaczach powietrza niczym poza nazwą.
Dodatkowo w oczyszczaczach z funkcją nawilżania znajduje się filtr nawilżacza, któremu producent nadał nazwę NanoCloud. Podobnie jak filtr węglowy i HEPA wymaga on wymiany. Umożliwia on prawidłowy przebieg procesu nawilżania. Powietrze zostaje nawilżone właśnie podczas przepływu przez zanurzony w wodzie, a w rezultacie mokry filtr ewaporacyjny.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o filtrach do oczyszczaczy powietrza, przeczytaj nasz artykuł: "Filtr HEPA"
3. Porównanie modeli oczyszczaczy powietrza Philips
Najnowsze oczyszczacze powietrza Philips to seria Dual Scan, która zadebiutowała w 2020 roku czterema modelami wyposażonymi dodatkowo w czujnik gazu. Nie są to jednak rekomendowane przez nas urządzenia. Starsze serie Philipsa są do tej pory bardzo cenione przez wielu użytkowników i to one zajmują najwyższe miejsca w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza.
Jaki oczyszczacz Philipsa wybrać? Jeśli poza smogiem problemem jest niska wilgotność powietrza (poniżej 40%), poszukaj oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, w którym można używać trybu oczyszczania lub oczyszczania z nawilżaniem.
Jeśli mieszkasz w smogowej miejscowości, lecz nie masz problemów z suchym powietrzem, to zamiast funkcji nawilżania zwróć uwagę na wysoką wydajność oczyszczania.
3.1 Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan
Dual Scan to najnowsza seria oczyszczaczy powietrza Philips. W jej skład wchodzą cztery modele. Producent dokonał zmian w nazwie, dlatego warto pamiętać, że końcówka /50 i /51 oznaczają to samo urządzenie.
1. Philips Dual Scan AC3055/50 (Philips Dual Scan AC3055/51)
Philips Dual Scan AC3055/50 to jaśniejsza wersja oczyszczacza powietrza o wydajności 520 m³/h. Urządzenie sprawdzi się w przypadku powierzchni do 65 m². Jego zaletami są m.in. czujnik PM2,5 oraz możliwość sterowania smartfonem. Wadą natomiast kiepska relacja między ceną a możliwościami, jak w przypadku całej linii Philips Dual Scan.
2. Philips Dual Scan AC3059/50 (Philips Dual Scan AC3059/51)
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3059/50 to ciemniejsza wersja mniejszego z oczyszczaczy Dual Scan. Wydajność na poziomie 520 m³/h. oznacza możliwość efektywnego pracy w pomieszczeniu o powierzchni do 65 m².
Stan powietrza kontrolują czujniki PM2,5 i gazów (przy czym drugi z nich działa słabo). Mimo kilku zalet stosunek między ceną a możliwościami nie wypada najlepiej.
3. Philips Dual Scan AC3854/50 (Philips Dual Scan AC3854/51)
Philips Dual Scan AC3854/50 to oczyszczacz powietrza o wydajności 610 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni dla 76 m². W urządzeniu znalazł się sensor pyłu PM2,5 oraz słaby czujnik gazów. Sterowanie możliwe jest smartfonem.
Z uwagi na relację między ceną a możliwościami, Philips Dual Scan AC3854/50 nie należy do rekomendowanych przez nas oczyszczaczy powietrza.
4.Philips Dual Scan AC3858/50 (Philips Dual Scan AC3858/51)
Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3854/50 w najwyższej prędkości uzyskuje wydajność 610 m³/h. Jest zatem w stanie obsłużyć pomieszczenie o powierzchni nawet 76 m².
W trybie auto urządzenie uwzględnia stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 i gazów, ale z wykrywaniem tych drugich radzi sobie słabiej. Stosunek między ceną a możliwościami mógłby być w tym przypadku lepszy.
Urządzenia te nie należą do najtańszych, ponieważ wszystkie kosztują ponad 2000 zł. Czy są warte swojej ceny? Dual Scan to technologia kontroli jakości powietrza, w której biorą udział dwa czujniki: pyłów zawieszonych i gazów. Na stronie Philipsa możemy przeczytać, iż system ten: skanuje powietrze 1000x razy na sekundę i automatycznie je oczyszcza.
Precyzyjność pomiaru czujnika gazu jest tu jednak przeciętna. Należy też pamiętać, że każdy sensor PM2,5 będzie na bieżąco mierzyć stężenie pyłu, tak więc czujniki Dual Scan nie są niczym szczególnym.
Oczywiście, oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan nie są złe. To urządzenia solidnie wykonane, wyróżniające się oryginalnym designem i możliwością sterowania poprzez aplikację. Jak na tę cenę to jednak zbyt mało, szczególnie iż oczyszczacze te nie należą do najcichszych i nie mamy możliwości ręcznego wyboru pożądanej prędkości filtracji.
3.2. Oczyszczacze powietrza bez funkcji nawilżania
Oto pozostałe urządzenia marki Philips (bez serii Dual Scan) przeznaczone wyłącznie do oczyszczania powietrza uszeregowane według serii.
Seria 800
W skład tej serii wchodzą dwa oczyszczacze powietrza, które różnią się między sobą tylko kolorem obudowy.
Philips AC0830/10
Philips AC0830/10 to oczyszczacz o wydajności 190 m³/h. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 23 m². W trybie auto pod uwagę brane jest stężenie cząsteczek PM2,5. Sterowanie jest możliwe poprzez panel.
Philips AC0819/10
Philips AC0819/10 charakteryzuje się tymi samymi parametrami co 2 powyższe modele. Jedyna różnica to
czarno-biała obudowa.
Philips AC0819/10
Philips AC0819/10 to dokładnie to samo urządzenie co Philips AC0830/10, ale z białą obudową. Jego wydajność w najwyżej prędkości wynosi 190 m³/h, a maksymalna powierzchnia pracy 23 m². Oczyszczacz ma tryb auto z czujnikiem PM2,5. Sterowanie obydwa się przez panel.
Seria 1000i
Oczyszczacze Philips AC1214/10 i Philips AC1215/50 prawie się nie różnią. Z danych zaprezentowanych przez producenta wynika, iż drugie urządzenie jest minimalnie cichsze w najwyższej prędkości, a także dwa milimetry niższe. W grę może tu jednak wchodzić niedokładność pomiaru.
Philips AC1214/10
Philips AC1214/10 to oczyszczacz powietrza o wydajności 270 m³/h. Pasuje do pomieszczeń o powierzchni do 33 m². Urządzenie wyposażone jest w tryb auto z czujnikiem PM2,5. Zaletę stanowi też możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Philips AC1215/50
Oczyszczacz powietrza Philips AC1215/50 w najwyższej prędkości uzyskuje wydajność 270 m³/h, co pozwala na skuteczną pracę w pomieszczeniu do 33 m². W trybie automatycznym urządzenie uwzględnia stężenie cząsteczek PM2,5. Oczyszczaczem można sterować przy pomocy smartfona.
Seria 2000i
Philips AC2887/10
Philips AC2887/10 to oczyszczacz powietrza o wydajności 333 m³/h. Pasuje do pomieszczeń o powierzchni do 41 m². W trybie automatycznym urządzenie dostosowuje prędkość filtracji do stężenia cząsteczek PM2,5. Sterowanie odbywa się tylko poprzez panel.
Philips AC2889/10
Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10 w najwyższej prędkości uzyskuje wydajność 333 m³/h. Sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni maksymalnie 41 m². Urządzenie zostało wyposażone w czujnik PM2,5. Sterowanie jest możliwe zarówno poprzez panel, jak aplikację mobilną.
Philips AC2959/53
Philips AC2959/53 to oczyszczacz powietrza, który mimo mylącego wyglądu nie należy do serii Dual Scan. Znalazł się w nim jeden czujnik – cząsteczek PM2,5. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację. Maksymalna wydajność tego urządzenia wynosi 380 m³/h, co oznacza możliwość pracy w pomieszczeniach o powierzchni do 47 m².
Philips AMF220/15 3w1 Pure Breeze&Hot
Oczyszczacz powietrza Philips AMF220/15 3w1 Pure Breeze&Hot nie wyróżnia się wysoką wydajnością. CADR 165 m³/h wystarcza na maksymalnie 20 m². Znajdziemy w nim natomiast funkcję wentylacji i grzania (efektywność porównywalna z farelką). Urządzenie ma czujnik PM2,5, a sterowanie jest tu możliwe pilotem.
Dwa pierwsze oczyszczacze, czyli modele Philips AC2887/10 oraz Philips AC2889/10 różnią się głównie sposobem sterowania. Pracę oczyszczacza powietrza Philips AC2887/10 można kontrolować tylko poprzez panel dotykowy, natomiast Philipsa AC2889/10 także przez aplikację mobilną.
Philips AC2959/53 to jeden z najnowszych oczyszczaczy firmy Philips. Wyglądem przypomina urządzenia z serii Dual Scan, do której jednak nie należy, ponieważ nie ma podwójnego czujnika zanieczyszczeń.
Seria 3000i
Philips AC3256/10
Oczyszczacz powietrza Philips AC3256/10 w najwyższej prędkości uzyskuje CADR 397 m³/h. Może zatem obsłużyć pomieszczenie o powierzchni do 49 m². W trybie auto oczyszczacz dostosowuje tempo filtracji do stężenia cząsteczek PM2,5. Sterowanie jest możliwe tylko przez panel.
Philips AC3259/10
Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza Philips AC3256/10 wynosi 397 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczeń do 49 m². Urządzenie zostało wyposażone w czujnik cząsteczek PM2,5. Sterować oczyszczaczem można poprzez panel albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Jedyną różnicą między oczyszczaczami powietrza Philips AC3256/10 i AC3259/10 jest sposób sterowania. W przypadku pierwszego urządzenia odbywa się ono wyłącznie poprzez panel dotykowy, natomiast drugi oczyszczacz umożliwia sterowanie poprzez aplikację mobilną.
Seria 4500i
Philips AC4550/50
Philips AC4550/50 to oczyszczacz o wydajności 400 m³/h,wyposażony w czujnik pyłu PM2,5 i gazu. Jego zaletę stanowi też możliwość sterowania poprzez aplikację. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 50 m². Niestety, pod względem opłacalności zakupu wypada słabo.
Philips AC4558/50
Philips AC4558/50 to drugi wariant kolorystyczny oczyszczacza powietrza Philips AC4550/50 (różniący się złotą obwódką). Także i tutaj wydajność wynosi 400 m³/h, co pozwala na pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m². W trybie auto urządzenie uwzględnia stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 oraz zanieczyszczeń gazowych.
Oczyszczacze powietrza Philips AC4550/50 i AC4558/50 różnią się między sobą wyłącznie kolorem panelu sterowania. W pierwszym modelu jest on srebrny, natomiast w drugim złoty.
Serie 5000i i 6000i
Philips AC5659/10
Philips AC5659/10 to oczyszczacz powietrza przeznaczony głównie do większych pomieszczeń. Wydajność sięgająca 500 m³/h umożliwia pracę w pokoju o powierzchni do 62 m². W trybie auto urządzenie wykorzystuje czujniki pyłów i gazu. Sterowanie możliwe jest poprzez aplikację mobilną.
Philips AC6608/10
Philips AC6608/10 to najwydajniejszy oczyszczacz marki Philips. CADR sięgający 657 m³/h umożliwia oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni aż 82 m². Niestety cena tego modelu mimo wszystko jest zbyt wysoka, dlatego osobom poszukującym sprzętu o znakomitej wydajności, sugerujemy zapoznanie się z konkurencyjnymi oczyszczaczami.
3. 3 Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania
W ofercie firmy Philips nie zabrakło oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Są nimi modele:
Philips AC2729/50
Philips AC2729/50 to urządzenie wielofunkcyjne, którego wydajność oczyszczania wynosi 250 m³/h, a wydajność nawilżania 500 ml/h.
Jego zalety to m.in. obecność czujnika PM2,5 i higrostatu oraz nawilżanie technologią ewaporacji. Sprzęt dobrze spełnia obie swoje funkcje, dlatego możemy polecić go osobom poszukującym oczyszczacza z funkcją nawilżania. Philips AC2729/50 sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 31 m².
Philips AC3829/10
Maksymalna wydajność oczyszczania Philipsa AC3829/10 wynosi 310 m³/h, a nawilżania 600 ml/h. To parametry pozwalające na efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 38 m².
Wysoka skuteczność, technologia ewaporacji oraz obecność czujnika PM2,5 i higrostatu sprawiają, że Philips AC3829/10 stanowi dobrą propozycję dla osób poszukujących urządzenia łączącego funkcję oczyszczacza i nawilżacza.
Oba urządzenia wykorzystują technologię ewaporacji, która jest najbezpieczniejszą metodą nawilżania powietrza. Ponadto są wyposażone w higrostat, który umożliwia utrzymanie wilgotności na wyznaczonym poziomie. Procesy oczyszczania i nawilżania można rozdzielić, czyli korzystać z samego oczyszczania.
Oczyszczacze z funkcją nawilżania wyposażone są w filtr, który Philips nazywa filtrem NanoCloud.
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem urządzenia 2w1, przeczytaj nasz artykuł: "Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – Czy warto?"
4. Tryb antyalergenowy
W oczyszczaczach powietrza Philips znaleźć można wskaźnik alergenów IAI oraz tryb antyalergenowy. Urządzenie nie ma jednak specjalnego czujnika alergenów, dlatego mamy wątpliwości co do precyzyjności czujnika i sposobu działania tryby antyalergenowego. Przeprowadzimy w tym zakresie odpowiednie testy i wkrótce opublikujemy ich wyniki.
Zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza dla alergików
Spis treści:
- Oczyszczacze powietrza Philips. Czy warto?
- Filtry do oczyszczaczy Philips – rodzaje, technologie
- Porównanie oczyszczaczy Philips wg serii
3.1 Oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan
3.2 Oczyszczacze bez nawilżacza
3.2.1 Seria 800
3.2.2 Seria 1000i
3.2.3 Seria 2000i
3.2.4 Seria 3000i
3.2.5 Seria 4500i
3.2.6 Seria 5000i & 6000i
3.3 Oczyszczacze powietrza Philips z nawilżaczem - Tryb antyalergenowy – warto? Zobacz nasze testy