Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak skutecznie nawilżać powietrze

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
23.10.2018
czym oczyszczać powietrze
czym oczyszczać powietrze

Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją mierzyć?

Optymalny poziom wilgotności wewnątrz budynków wynosi od 40 do 60%. Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj o wilgotność względną czyli procentowy stosunek wody obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby zostać w nim rozpuszczona przy obecnej temperaturze. Wilgotność bezwzględna mówi natomiast o tym, ile g wody znajduje się w 1 m³ powietrza. Im wyższa temperatura, tym więcej wody musi być obecnej w powietrzu, aby uzyskało ono odpowiednią wilgotność względną. Do pomiaru nawilżenia powietrza służy urządzenie nazywane higrometrem lub wilgotnościomierzem. Najtańsze mierniki możesz kupić za mniej niż 50 zł. Niektóre modele oprócz wilgotności względnej wskazują też inne parametry powietrza, np. temperaturę, wilgotność bezwzględną lub ciśnienie.

Nawilżacz elektryczny – jak go wybrać?

Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej wilgotności jest wyposażenie mieszkania w elektryczny nawilżacz powietrza. Urządzenia dostępne w sprzedaży różnią się między sobą pod wieloma względami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Nawilżacze powietrza parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne

Obecnie w sprzedaży znajdują trzy rodzaje nawilżaczy elektrycznych: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Oto krótka charakterystyka każdego z nich:

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy działa w podobny sposób jak czajnik elektryczny. Woda wlana do zbiornika zostaje doprowadzona do wrzenia, w wyniku czego powstaje gorąca para wodna, która rozprzestrzenia się, podnosząc poziom wilgotności. Wysoka temperatura niszczy bakterie i drobnoustroje, natomiast prosta konstrukcja sprawia, że nawilżacze parowe zazwyczaj są dość tanie. Niestety, wykorzystywany przez nie mechanizm ma wady zarówno z punktu widzenia kosztów eksploatacji, jak i bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Utrzymanie wysokiej temperatury wody wymaga sporych nakładów energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Biorąc pod uwagę obecną cenę prądu dobowa praca nawilżacza oznacza wydatek 7,2 zł. Jeżeli sprzęt będzie uruchomiony przez połowę godzin w miesiącu, wydatki na prąd wzrosną o 108 zł, natomiast w przypadku pracy ciągłej o 216 zł. W kwestii bezpieczeństwa szczególne znaczenie ma fakt, że para wodna wytwarzana przez nawilżacz parowy, a także sam zbiornik na wodę są gorące, przez co stwarzają ryzyko poparzenia. Kolejną wadą jest hałaśliwość tego typu urządzeń, wynikająca z bulgotania wrzącej wody. Oprócz tego wielogodzinna praca nawilżacza parowego może doprowadzić do niewielkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Zalety:

 • Niska cena
 • Wysoki poziom higieny
 • Brak elementów wymiennych
 • Bezpieczeństwo stosowania olejków zapachowych

Wady:

 • Wysokie zużycie prądu
 • Ryzyko poparzenia
 • Głośność pracy
 • Możliwość podnoszenia temperatury powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy przekształca wodę w chłodną, mikroskopijną mgiełkę przy użyciu niesłyszalnych dla człowieka ultradźwięków. Urządzenia tego typu pracują cicho, a zarazem nie pobierają zbyt wiele energii. Zazwyczaj mają higrostat, tak więc potrafią utrzymać pożądany poziom wilgotności. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad. Nawilżacze ultradźwiękowe nie są dobrą propozycją dla właścicieli zwierząt domowych. Niektóre gatunki – w tym psy i koty – w przeciwieństwie do człowieka wykazują wrażliwość na fale o wysokiej częstotliwości, tak więc hałas towarzyszący pracy takiego urządzenia może być dla nich dokuczliwy. Ponadto wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że ultradźwięki rozbijają na mikroskopijne cząsteczki nie tylko samą wodę, ale i wszystko to, co się w niej znajduje. To właśnie dlatego efektem ubocznym pracy nawilżacza bywa powstawanie białego osadu. Aby uniknąć takich problemów do zbiornika nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną.

Zalety:

 • Atrakcyjna cena
 • Cicha praca
 • Niski pobór energii

Wady:

 • Mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych
 • Konieczność stosowania wkładu odwapniającego

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje technologię, która uznawana jest za najbardziej naturalną, a tym samym najbezpieczniejszą metodę nawilżania powietrza. Ewaporacja polega na odparowywaniu wody lub na przekształcaniu wody w parę poprzez znajdujące się w nawilżaczu obrotowe dyski. Warto zaznaczyć, że korzystniejszą opcją jest nawilżacz powietrza z dyskami, gdyż w przeciwieństwie do wkładu ewaporacyjnego nie muszą one być wymieniane. Ewaporacja pozwala na nawilżenie powietrza do poziomu maksymalnie 60%, a więc nie stwarza ryzyka przewilżenia. Aby wytwarzana w tym procesie para wodna była krystalicznie czysta, wewnątrz nawilżacza powinien znaleźć się wkład antybakteryjny, którym najczęściej jest srebrna elektroda.

Zalety:

 • Naturalny i bezpieczny sposób nawilżania
 • Niskie zużycie energii
 • Brak ryzyka przewilżenia powietrza
 • Możliwość stosowania olejków zapachowych

Wady:

 • Konieczność wymiany wkładu antybakteryjnego
 • Wyższa cena w porównaniu z innymi rodzajami nawilżaczy

Wydajność nawilżania

Wydajność nawilżania informuje o tym, ile pary wodnej może trafić do powietrza w ciągu jednej godziny pracy urządzenia. Producenci podają ją w ml/h albo g/h. 1 l wody waży 1 kg, tak więc porównanie urządzeń zazwyczaj nie sprawia żadnych trudności. Wydajność nawilżania powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracował. Zaleca się, aby stosunek pomiędzy powierzchnią a wydajnością wynosił przynajmniej 56 ml/h na 10 , ale przyjmij zasadę, że im jest on wyższy, tym lepiej. Deklarowana przez producenta wartość często bowiem dotyczy wydajności uzyskiwanej przy znacznym przesuszaniu powietrza. Jeżeli przy wilgotności względnej na poziomie 15% wydajność wynosi 400 ml/h, to po wzroście nawilżenia do 30% możliwości urządzenia będą już niższe.

Pojemność zbiornika na wodę

Ten parametr przekłada się przede wszystkim na komfort użytkowania, ponieważ im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać. Najłatwiej dostrzec to na nawilżaczach wyróżniających się wysoką wydajnością. W przypadku urządzenia, którego zbiornik na wodę ma pojemność tylko 2 l, a wydajność nawilżania wynosi 300 ml/h, uzupełnienie poziomu wody będzie konieczne po około 6 godz i 40 min pracy na najwyższym poziomie.

Głośność pracy

Urządzenia przeznaczonego do użytku domowego nie mogą być zbyt hałaśliwe, ponieważ w przeciwnym razie wpływają negatywnie na nasz komfort, zwłaszcza nocą. Zgodnie z przedstawionymi wcześniej informacjami głośność pracy nawilżacza uzależniona jest m.in. od sposobu nawilżania powietrza, ale dokładne wartości znajdziesz w opisach poszczególnych urządzeń. Jeżeli nie wiesz czy podany przez producenta poziom hałasu nie będzie Ci przeszkadzał, porównaj go z poniższą listą:

 • 10 dB – szelest liści przy lekkim wietrze,
 • 20 dB – szept,
 • 30 dB – spokojna ulica bez ruchu,
 • 40 dB – tykanie zegara znajdującego się w odległości 1 m,
 • 50 dB – szum w biurach,
 • 60 dB – odkurzacz.

Koszty eksploatacji

Na koszt eksploatacji nawilżacza składają się wartość pobieranej energii elektrycznej oraz koszt zakupu elementów wymiennych, takich jak wkład odwapniający albo elektroda antybakteryjna. Pod względem ilości zużywanego prądu najgorzej wypadają nawilżacze parowe, ale wśród nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych również trafiają się modele pobierające dużo energii, tak więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze sprawdź moc urządzenia. Oceniając koszty zakupu elementów wymiennych weź pod uwagę nie tylko ich cenę, ale i żywotność.

Przydatne funkcje

Dobry nawilżacz powinien być wyposażony w higrostat, który pozwala na utrzymanie pożądanego poziomu wilgotności, zapobiegając zarówno przesuszeniu, jak i przewilżeniu powietrza. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, to zastanów się nad zakupem urządzenia z timerem, który umożliwia zaplanowanie czasu pracy albo nawilżacza sterowanego mobilnie. Nie są to jednak funkcje niezbędne do tego, aby sprzęt prawidłowo spełniał swoje zadanie.

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza i nawilżacze powietrza na kaloryfer – czy warto?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu można poprawić także przy pomocy domowych metod, z których część znana jest już od pokoleń. Popularnymi sposobami nawilżania są np. wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników lub umieszczanie w domu suszącego się prania. Niestety, skuteczność takich zabiegów ciężko jest kontrolować, tak więc istnieje tu ryzyko niedostatecznego lub nadmiernego nawilżenia powietrza. Skutkiem ubocznym suszenia prania w mieszkaniu bywa rozwój pleśni, który jest wynikiem właśnie zbyt wysokiej wilgotności.

Bezpiecznym sposobem poprawy wilgotności wydaje się hodowanie niektórych roślin. Zdolność nawilżania powietrza wykazują m.in. zielistka, skrzydłokwiat, paprocie i anturium, które jednocześnie oczyszczają powietrze z groźnych substancji, np. benzenu i formaldehydu.

Rozwiązaniem pośrednim między domowymi sposobami poprawy wilgotności a nawilżaczami elektrycznymi są nawilżacze powietrza na grzejnik. To ceramiczne zbiorniki, które napełnia się wodą, a następnie wiesza na kaloryferze. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena, natomiast główną wadą niska wydajność. Taki nawilżacz sprawdzi się najlepiej w małym pokoju, w którym wilgotność powietrza jest niewiele niższa od zalecanych norm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz