Ranking oczyszczaczy powietrza
O miejscu w rankingu decyduje opłacalność, czyli stosunek oferowanych parametrów do ceny. Im lepsza opłacalność, tym wyższe miejsce w rankingu.
Jak korzystać z rankingu oczyszczaczy powietrza na Wybierzoczyszczacz.pl?
Dokładamy wszelkich starań, żeby nasz ranking był przejrzysty i czytelny dla każdego użytkownika. Aby korzystanie z niego było jeszcze prostsze, wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne informacje, przyciski i symbole.
Trzy kluczowe parametry
Obok nazwy i zdjęcia oczyszczacze widoczne są trzy ważne parametry:
- punktacja – ile punktów na 5 możliwych uzyskał dany oczyszczacz,
- powierzchnia pracy – zgodna z naszym przelicznikiem,
- cena – najniższa cena na Ceneo.pl albo w sklepie partnerskim.
Przyciski do recenzji i sklepu
Obok (a wersji mobilnej poniżej) znajdują się dwa przyciski, które pozwalają na szybkie przejście do:
- recenzja – naszej recenzji oczyszczacza powietrza,
- najniższa cena – serwisu Ceneo.pl albo sklepu partnerskiego.
Dane techniczne
Poniżej znajduje się rozwijana lista, która pozwala sprawdzić ważne parametry techniczne oczyszczacza, bez wchodzenia na recenzję.
- Cena – najniższa cena na Ceneo.pl lub w sklepie partnerskim.
- Maksymalny CADR albo przepływ powietrza – wydajność oczyszczania (w przypadku CADR objętość czystego powietrza dostarczonego w ciągu godziny, w przypadku przepływu objętość powietrza przepływającego przez urządzenie bez włożonych filtrów). Na jej podstawie można ocenić maksymalny metraż pracy.
- Powierzchnia oczyszczania wg producenta – maksymalna wielkość pokoju, w którym według producenta sprawdzi się konkretny oczyszczacz powietrza (każda firma oblicza ją trochę inaczej, dlatego radzimy nie sugerować się tym parametrem, tylko powierzchnią rekomendowaną przez nas).
- Powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz.pl – obliczana przez nas na podstawie stałego wzoru dla pomieszczeń o standardowej wysokości (CADR podzielony przez 8, zgodnie z założeniem, że na 10 m² potrzebny jest CADR minimum 80 m³/h).
- Rodzaje filtrów – bazując na opiniach specjalistów i przeprowadzonych testach, za najlepsze oczyszczacze powietrza uznajemy te, które wyposażone są w filtr HEPA i filtr węglowy (więcej na temat filtrów możesz przeczytać w artykule Filtry do oczyszczacza powietrza – jaki wybrać?).
- Dodatkowe technologie – to technologie oczyszczania, które nie są filtrami, lecz biorą udział w procesie oczyszczania powietrza, a najpopularniejsza z nich to jonizacja.
- Nawilżanie powietrza – informacja o tym, czy urządzenie oprócz oczyszczania powietrza jest w stanie poprawiać jego nawilżenie.
- Tryb automatyczny – informuje o tym, czy oczyszczacz powietrza jest w stanie sam dostosować swoje ustawienia do aktualnego stopnia zanieczyszczenia powietrza (ten tryb jest bardzo ważny, gdyż skraca czas ekspozycji na zanieczyszczenia, wpływa pozytywnie na komfort użytkowania i zapobiega zbędnej pracy na wysokich prędkościach).
- Pobór mocy – zużycie prądu oczyszczacza powietrza, które stanowi jeden z elementów kosztów eksploatacyjnych (drugi to wydatki związane z wymianą filtrów).
- Wymiar – wymiary oczyszczacza powietrza w cm, które informują o tym, ile miejsca zajmuje urządzenie (parametr ten jest szczególnie ważny, gdy szukasz oczyszczacza do małego pokoju, gdzie liczy się rozsądne wykorzystanie dostępnej przestrzeni).
- Waga – waga oczyszczacza w kg, ma pewien wpływ na komfort użytkowania, zwłaszcza, gdy planujesz często przenosić urządzenie.
Pod tabelą widoczny jest przycisk „Szczegóły recenzji”, odsyłający do przygotowanej przez nas recenzji oczyszczacza powietrza, w której dokładnie omówiliśmy poszczególne cechy urządzenia oraz dokonaliśmy oceny jego skuteczności i opłacalności.
Ikonki jonizacji i nawilżania powietrza
Oprócz tego obok niektórych urządzeń znajdziesz ikonki, które są symbolem funkcji nawilżania i jonizacji powietrza.
Oczyszczacz powietrza wyposażony w jonizator
Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza powietrza
O oczyszczaczach powietrza – wyjaśniamy
- Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
- Jak działa oczyszczacz powietrza?
- Co oczyszcza oczyszczacz powietrza?
- Co powinien mieć oczyszczacz powietrza?
- Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?
- Co daje oczyszczacz powietrza w domu?
- Co lepsze oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?
- Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?
- Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?
- Co lepsze oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy wziąć pod uwagę:
- Rodzaj filtrów – najważniejsze są filtr HEPA i filtr węglowy, które razem usuwają prawie 100% groźnych zanieczyszczeń.
- Wydajność oczyszczania (CADR) – w pomieszczeniu o standardowej wysokości wystarczy podzielić metraż przez 8, a uzyskany wynik wskazuje na minimalny CADR, jaki oczyszczacz powinien uzyskiwać podczas pracy w najwyższej prędkości. Np. w salonie o powierzchni 30 m² potrzeba oczyszczacza, którego CADR wynosi minimum 240 m³/h.
- Obecność trybu automatycznego – w trybie automatycznym oczyszczacz sam dostosowuje prędkość filtracji do czystości powietrza. Dobry tryb auto zapewnia komfort, a także wspomaga ochronę zdrowia, ponieważ oczyszczacz sam wykrywa smog i natychmiast podwyższa prędkość oczyszczania, aby szybko wyeliminować zagrożenie.
- Rodzaj czujnika zanieczyszczeń – najlepszy wybór to oczyszczacz powietrza z czujnikiem laserowym cząsteczek PM2,5. Pył zawieszony PM2,5 to jeden z głównych składników smogu, a jego stężenie stanowi podstawowy wyznacznik czystości powietrza.
- Głośność pracy – do sypialni najlepiej wybrać oczyszczacz, który w najniższym trybie generuje hałas poniżej 30 dB. W innych pomieszczeniach może to być około 35 dB.
- Koszty użytkowania – koszt użytkowania oczyszczacza uzależniony jest od ceny i żywotności filtrów wymiennych (zwykle wymianie podlegają filtr HEPA i filtr węglowy) oraz od zużycia prądu.
- Stosunek ceny do możliwości – cena nie musi odzwierciedlać jakości, dlatego warto porównać opłacalność oczyszczaczy powietrza.
Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza wyposażony jest w wentylator oraz system filtrujący, złożony zwykle z kilku filtrów. Wentylator wymusza obieg powietrza – zanieczyszczone powietrze zostaje pobrane z pomieszczenia i przepływa przez filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia, a potem powraca do otoczenia oczyszczone.
Co oczyszcza oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza, jak wskazuje jego nazwa, usuwa zanieczyszczenia obecne w powietrzu. To, jakie dokładne zanieczyszczenia są usuwane, zależy od rodzaju znajdujących się w oczyszczaczu filtrów. Aktualnie większość oczyszczaczy powietrza wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA. Taki zestaw umożliwia usuwanie:
- smogu,
- alergenów roślin (pyłków roślinnych), zwierząt, roztoczy i pleśni,
- lotnych związków organicznych,
- dymu papierosowego,
- bakterii i wirusów,
- brzydkich zapachów.
Co powinien mieć oczyszczacz powietrza?
Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w:
- filtr HEPA i filtr węglowy,
- dobry tryb automatyczny z czujnikiem PM2,5,
- wskaźnik czystości powietrza (najlepiej numeryczny wskaźnik PM2,5).
Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?
Zważywszy na złą jakość powietrza w Polsce w sezonie jesienno-zimowym, zakup oczyszczacza powietrza to bardzo dobra decyzja. Takie urządzenie pozwala bowiem na uniknięcie wdychania chorobotwórczych zanieczyszczeń. Częsty kontakt ze smogiem przyczynia się m.in. do:
- rozwoju chorób nowotworowych,
- zaburzenia pracy układu oddechowego,
- zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, w tym do wystąpienia zawału i udaru,
- pogorszenia kondycji umysłowej osób starszych, w tym do rozwoju Alzheimera i demencji starczej,
- słabszego rozwoju intelektualnego dzieci,
- pogorszenia kondycji skóry i włosów.
Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA (oczyszczacz powietrza Samsung) zapewnia też znakomitą ochronę przed alergenami. Dzięki temu alergicy są mniej narażeni na wystąpienie nieprzyjemnych objawów uczuleniowych.
Co daje oczyszczacz powietrza w domu?
Oczyszczacz powietrza pozwala oddychać powietrzem wolnym od zanieczyszczeń. Dzięki temu:
- ogranicza ryzyko wystąpienia chorób, do których przyczynia się wdychanie zanieczyszczeń, m.in. nowotworów,
- zapewnia ochronę przed alergenami wziewnymi,
- pomaga zachować dobre samopoczucie,
- sprzyja dobremu wyglądowi skóry i włosów,
- zwiększa bezpieczeństwo osób starszych, które z racji wieku (a często też stanu zdrowia) są szczególnie podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych,
- sprzyja zdrowemu rozwojowi dzieci.
Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?
Prawidłowo użytkowany oczyszczacz powietrza nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, tylko służy jego zachowaniu. Usuwa bowiem z powietrza zanieczyszczenia odpowiedzialne za rozwój wielu chorób, w tym nowotworów.
Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacze w cenie 500 zł lub tańsze zwykle mają istotne wady, np. słabą wydajność czy brak czujnika zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że tylko najdroższe urządzenia są godne uwagi. Dobry oczyszczacz powietrza można kupić za mniej niż 1000 zł.
Co lepsze – oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?
Oczyszczacz powietrza i nawilżacz powietrza to dwa urządzenia, pełniące różne funkcje. Oczyszczacz zatrzymuje zanieczyszczenia obecne w powietrzu. Przydaje się przede wszystkim tam, gdzie występuje problem smogu (w Polsce jest on bardzo powszechny w sezonie grzewczym) oraz w domach alergików.
Zakup nawilżacza powietrza jest wskazany, jeśli wilgotność powietrza spada poniżej 40%. Takie urządzenie pozwala utrzymać optymalny poziom nawilżenia (40-60%), który jest ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia.
W sprzedaży dostępne są także urządzenia 2w1, czyli oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania. Przed zakupem takiego sprzętu trzeba upewnić się, że wybrany model dobrze sprawdzi się w obu rolach.
Spis treści:
- Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – TOP 5
- Oczyszczacz powietrza do małej sypialni – Ranking
- Oczyszczacz powietrza do dużej powierzchni – Najlepsze modele
- Oczyszczacz powietrza z jonizacją – podpowiadamy co wybrać
- Oczyszczacz powietrza do biura – Polecane modele
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – TOP 5 polecanych modeli
Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to urządzenie pozwalające rozwiązać jednocześnie dwa problemy związane z jakością powietrza, czyli zanieczyszczenie oraz przesuszenie. Zakup takiego sprzętu to dobry pomysł tylko wtedy, gdy wybrany model dobrze sprawdza się w obu rolach. Ważną rolę odgrywają tutaj:
- wydajność oczyszczania (CADR, ewentualnie przepływ powietrza),
- wydajność nawilżania,
- rodzaj filtrów,
- technologia oczyszczania,
- obecność automatycznego trybu oczyszczania,
- obecność automatycznego trybu nawilżania (higrostatu).
Przygotowany przez nas ranking oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem uwzględnia parametry decydujące o skuteczności oczyszczania i nawilżania, cechy wpływające na komfort użytkowania oraz stosunek możliwości urządzenia do ceny i koszty jego eksploatacji.
1. Sharp KC-D60EUW
Sharp KC-D60EUW to jedno z najwydajniejszych oczyszczaczy powietrza firmy Sharp, którą można uznać za lidera w dziedzinie oczyszczaczy z funkcją nawilżania. Przepływ powietrza na poziomie 396 m³/h i wydajność nawilżania sięgająca 660 ml/h zapewniają wysoką skuteczność w pomieszczeniach o powierzchni poniżej 50 m², a technologia ewaporacji i obecność higrostatu stanowią gwarancję bezpieczeństwa.
Na fakt, że Sharp KC-D60EUW znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu, wpłynęły też korzystny stosunek między ceną a możliwościami oraz komfort użytkowania (filtr węglowy nie wymaga mycia, jak w starszych oczyszczaczach Sharpa).
2. Sharp KC-A60EUW
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-A60EU pochodzi ze starszej serii marki Sharp, ale z oczyszczaniem i nawilżaniem powietrza radzi sobie nie gorzej od nowszych urządzeń. Przepływ powietrza tego oczyszczacza wynosi 396 m³/h, a wydajność nawilżania 730 ml/h. Sprzęt wykorzystuje ewaporację i jest wyposażony w higrostat.
3. Philips AC2729/50
Oczyszczacz powietrza Philips AC2729/50 z nawilżaczem to dobra propozycja szczególnie dla osób, które chciałyby mieć możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację mobilną. Ten model ze względu na swoje parametry – CADR wynosi 250 m³/h, a wydajność nawilżania 500 ml/h – jest odpowiedni do pokojów o powierzchni do 32 m². Philips AC2729/50 wykorzystuje ewaporację i ma higrosat. Jako oczyszczacz wyróżnia go natomiast obecność czujnika PM2,5.
4. Sharp KC-D40EUW / EUB
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW z nawilżaczem to najmniejszy model z linii Sharp KC-D, ale świetnie poradzi sobie w pokojach o powierzchni do 27 m². Jego przepływ powietrza wynosi bowiem 216 m³/h, a wydajność nawilżania 440 ml/h. Podobnie jak inne oczyszczacze z funkcją nawilżania marki Sharp, jest to urządzenie ewaporacyjne, pozwalające na regulację poziomu nawilżenia powietrza.
5. Sharp KC-F32EUW
Sharp KC-F32EUW to urządzenie, które pod względem wydajności nie może konkurować z oczyszczaczami zajmującymi czołowe miejsca w rankingu, gdyż jego przepływ powietrza to 180 m³/h , a maksymalna wydajność nawilżania wynosi 350 ml/h. Nie są to jednak złe wyniki, a niewątpliwą zaletę Sharpa KC-F32EUW stanowi atrakcyjna cena.
Co więcej, ten sprzęt także wykorzystuje ewaporację i ma higrostat. Do naszego zestawienia trafia jako propozycja skierowana do osób dysponujących niewielkim budżetem, którym zależy na sprzęcie skutecznym w niewielkim pomieszczeniu (do 22,5 m²), gwarantującym bezpieczeństwo i komfort użytkowania.
Jeśli wśród zaproponowanych przez nas oczyszczaczy z funkcją nawilżania nie znalazłeś modelu idealnego dla siebie, przejrzyj urządzenia ujęte w rankingu głównym. Oczyszczacze z nawilżaczem oznaczyliśmy ikoną kropli wody.
Jeżeli zamiast sprzętu dwufunkcyjnego wolisz kupić oddzielny nawilżacz, przeczytaj artykuł „Jak wybrać nawilżacz powietrza – praktyczne porady”, gdzie wyjaśniliśmy, jak wybrać urządzenie, które skutecznie rozwiąże problem przesuszenia powietrza i będzie bezpieczne dla wszystkich domowników.
Oczyszczacz powietrza do małej sypialni – Ranking listopad 2024 – TOP 5 najpopularniejszych modeli
- Miejsce 1. Klarta Forste 4
- Miejsce 2. VESTFROST VP-A1M30WH
- Miejsce 3. Sharp KC-D40EUW
- Miejsce 4. Sharp KC-F32EUW
- Miejsce 5. Toshiba CAF-X50XPL
Idealny oczyszczacz powietrza do sypialni to urządzenie skuteczne, ale zajmujące niewiele miejsca. W przypadku sypialni istotną rolę odgrywa niezbyt głośna praca w niskich trybach (najlepiej poniżej 30 dB), pozwalająca na spokojny sen, lecz nie okupiona znikomą wydajnością filtracji. W rankingu oczyszczaczy powietrza do małych sypialni (oczyszczacz powietrza Dyson) skupiamy się na tych właśnie cechach, lecz uwzględniamy też parametry wpływające na skuteczność pracy i koszty eksploatacji urządzenia.
Proponowane tutaj urządzenia idealnie pasują do:
- sypialni,
- pokojów dziecięcych i młodzieżowych,
- innych małych pomieszczeń, np. niewielkich salonów, jednoosobowych gabinetów itp.
W zestawieniu znalazły się zarówno urządzenia pełniące funkcję wyłącznie oczyszczacza powietrza, jak i modele z funkcją nawilżania. W małej sypialni pomieszczenie dwóch urządzeń bywa bowiem trudne, a zdarza się, że poza problemem smogu występuje jeszcze problem niskiej wilgotności powietrza.
1. Klarta Forste 4
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 zajmuje pierwsze miejsce w rankingu ze względu na połączenie dobrej wydajności i cichej pracy. W najnowszej generacji popularnego oczyszczacza znalazły się trzy tryby automatyczne i jonizator plazmowy. Urządzenie ma laserowy czujnik PM2,5 oraz czujniki temperatury i wilgotności powietrza. Zaletami, które doceniliśmy, są też możliwość sterowania smartfonem i pilotem, niskie koszty filtrów wymiennych oraz dostępność pięciu wersji kolorystycznych. Minimalna głośność to zaledwie 20 dB przy miminalnej wartości CADR 80 m³/h.
2. Vestfrost VP-A1M30WH
Vestfrost VP-A1M30WH to najmniejszy oczyszczacz powietrza marki Vestfrost. Minimalna głośność pracy wynosi 17 db. Minimalny CADR niestety nie został podany przez producenta. W urządzeniu znalazły się czujnik i numeryczny wskaźnik pyłu PM2,5, jak również kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną.
3. Sharp KC-D40EUW / EUB / EUH
Sharp KC-D40EUW to jedna z propozycji skierowanych do osób potrzebujących oczyszczacza z nawilżaczem. Wydajność w trybie sleep wynosi 60 m³/h, co wiąże się z hałasem na poziomie 23 dB. Cena 1599 zł jest wyższa niż w przypadku wielu oczyszczaczy do mniejszych powierzchni, lecz warto wziąć pod uwagę fakt, iż to oczyszczacz, a jednocześnie ewaporacyjny nawilżacz z higrostatem. Na jego korzyść przemawia też możliwość zakupu w trzech wersjach kolorystycznych: białej (Sharp KC-D40EUW), czarnej (Sharp KC-D40EUB) i grafitowej (Sharp KC-D40EUH).
4. Sharp KC-F32EUW
Sharp KC-F32EUW kolejny oczyszczacz powietrza marki Sharp w tym zestawianiu, w niskich trybach emituje hałas na poziomie 21 dB, a jego przepływ powietrza wynosi wówczas 52 m³/h. To wprawdzie niewiele, ale sprzęt zaprojektowany został z myślą o naprawdę małych pomieszczeniach. Jeśli weźmiemy pod uwagę obecność ewaporacyjnego nawilżacza z higrostatem i niski pobór prądu (do 27 W), to cena tego modelu (1199 zł) wydaje się atrakcyjna.
5. Toshiba CAF-X50XPL
Toshiba CAF-X50XPL to oczyszczacz powietrza, który w niskiej prędkości generuje 28 dB. Został wyposażony w czujniki PM2,5 i LZO. Wadę stanowi tutaj kiepski algorytm trybu automatycznego, który akceptuje wysokie stężenia smogu. Urządzenie znalazło się w zestawieniu jako propozycja skierowana do osób, które dysponują małym budżetem, a nie chcą przenosić urządzenia do sypialni z pokoju dziennego.
Oczyszczacz powietrza do dużej powierzchni – Ranking listopad 2024 – TOP 5 najpopularniejszych modeli
Podczas wyboru oczyszczacza powietrza do dużego pomieszczania szczególną uwagę należy zwrócić na wydajność urządzenia. Modele o wysokim wskaźniku CADR są pożądane zwłaszcza w takich miejscach jak:
- salon połączony z kuchnią i jadalnią,
- salon z sufitem katedralnym,
- biuro wieloosobowe,
- sala szkolna, przedszkolna lub żłobkowa,
- sala konferencyjna.
W tym rankingu odgrywa ona najważniejszą rolę, ale uwzględniliśmy też inne ważne parametry, takie jak komfort użytkowania i stosunek ceny do oferowanych możliwości oraz estetyka (w przypadku salonów, które stanowią wizytówkę domu, wygląd oczyszczaczy powietrza jest bardzo ważny).
1. Klarta Stor 2
Klarta Stor 2 to nasza propozycja numer jeden, ze względu na wysoką wydajność oczyszczania – CADR 600 m³/h – oraz możliwość wyboru spośród czterech wersji kolorystycznych. Doceniliśmy również korzystny stosunek pomiędzy możliwościami oferowanymi przez ten oczyszczacza, a jego ceną oraz kosztami eksploatacji. Klarta Stor została wyposażona w czujnik pyłu zawieszonego PM2,5 oraz trzy tryby automatyczne, a sterowanie jest możliwe poprzez aplikację.
2. Electrolux PA91-604DG/GY
Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604DG/GY w najwyższym trybie uzyskuje przepływ powietrza na poziomie 620 m³/h. W oczyszczaczu znajduje się czujnik PM2,5, który umożliwia pracę w trybie automatycznym. Urządzenie można sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
3. Vestfrost VP-A1S70WH
CADR oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH wynosi 620 m³/h. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik pyłu PM1, PM2,5 i PM10 oraz miernik lotnych związków organicznych. Wyniki prezentowane są przez wskaźnik numeryczny i kolorystyczny. Sterowanie oczyszczaczem jest możliwe poprzez aplikację mobilną.
4. LIFAAIR LA500+
LIFAair LA500+ to jeden z droższych oczyszczaczy powietrza, ale jest wart swojej ceny. Jego CADR to 450 m³/h, a sterowanie pracą urządzenia możliwe jest poprzez aplikację mobilną. Stacja pomiarowa współpracująca z oczyszczaczem kontroluje stężenie pyłu PM2,5, PM10 i CO2 i na tej podstawie decyduje o tempie filtracji. LIFAair LA503 znalazła się w naszym rankingu także z uwagi na ogromną pojemność obecnych w oczyszczaczu filtrów.
5. XIAOMI AIR PURIFIER PRO H
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro H to oczyszczacz, którego maksymalny CADR wynosi 600 m³/h. Wprawdzie mamy pewne zastrzeżenia co do sposobu pracy oczyszczaczy tej marki w trybie automatycznym, jednak dla osób dysponujących niskim budżetem jest to jedna z rozsądniejszych propozycji. Xiaomi Air Purifier ma czujnik PM2,5, ale dość słaby algorytm działania. Sterowanie urządzeniem jest możliwe przez aplikację.
Ranking oczyszczaczy powietrza z jonizacją –TOP 5 najpopularniejszych modeli
Jonizator powietrza emituje jony ujemne (jonizator ostrzowy) albo ujemne i dodatnie (jonizator plazmowy), które łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, m.in. wirusów, bakterii i grzybów, niszcząc ich komórki, a tym wspomagając proces oczyszczania.
Oprócz tego pomaga przywrócić równowagę między anionami i kationami, która często bywa zaburzona na skutek pracy urządzeń elektrycznych. Funkcja jonizacji jest w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego, ale w dobrym oczyszczaczu korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem polecany jest często alergikom. Faktycznie, jonizacja pomaga zmniejszyć stężenie grzybów, pleśni i roztoczy w powietrzu. Efektywne działanie jonizatora wymaga jednak czasu, a jego skuteczność w neutralizacji alergenów i tak jest niższa od filtrów typu HEPA. Jonizacja pełni zatem rolę pomocniczą.
W rankingu oczyszczaczy powietrza z jonizatorem wzięliśmy pod uwagę nie tylko obecność jonizacji, ale i inne cechy, które decydują o skuteczności pracy i opłacalności urządzenia.
1. Klarta Stor 2
Klarta Stor 2 jest naszą propozycją numer jeden wśród oczyszczaczy powietrza z jonizatorem, ze względu na znakomity stosunek ceny urządzenia do oferowanych przez niego możliwości. Model wyróżnia się znakomitą wydajnością (CADR 600 m³/h), obecnością czujnika pyłu PM2,5 oraz dostępnością trzech trybów automatycznych.
2. Klarta Forste 4
Klarta Forste 4 to oczyszczacz powietrza z jonizatorem plazmowym przeznaczony do małych i średnich pomieszczeń (jego CADR wynosi 300 m³/h), który sprzedawany jest aż w pięciu kolorach. Urządzenie ma czujnik i numeryczny wyświetlacz pyłu PM2,5 oraz restrykcyjny tryb automatyczny, a sterowanie nim możliwe jest poprzez pilota i aplikację mobilną.
4. Vestfrost VP-A1M30WH
Vestfrost VP-A1M30WH to najmniejszy oczyszczacz powietrza marki Vestfrost. Jego CADR wynosi 340 m³/h. Urządzenie zostało wyposażone w czujnik i numeryczny wskaźnik pyłu PM2,5, a także w kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza. Oczyszczaczem tym można sterować poprzez aplikację mobilną.
4. Toshiba CAF-X50XPL
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL został wyposażony w czujniki PM2,5 i LZO. Urządzenie ma istotną wadę, jaką stanowi słaby algorytm trybu automatycznego. Jednak dla osób dysponujących niskim budżetem jest to jedno z lepszych dostępnych rozwiązań, jeśli chodzi o oczyszczacz do niedużej powierzchni z jonizacją. Sterowanie odbywa się poprzez panel dotykowy.
5. Sharp KC-D60EUW
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUWznalazł się w zestawieniu z myślą o osobach poszukujących oczyszczacza z jonizacją i nawilżaczem. Jest to jedno z najwydajniejszych urządzeń marki Sharp (jego przepływ powietrza to 396 m³/h, a wydajność nawilżania sięga 660 ml/h). Oczyszczacz wykorzystuje opatentowaną przez producenta technologię jonizacji Plasmacluster, w której wytwarzane są jony łudząco podobne to tych, występujących w środowisku naturalnym.
Oczyszczacz powietrza do biura – TOP 5 najpopularniejszych modeli
Biuro to miejsce, w którym spędzamy tygodniowo około 40 godzin, dlatego jakość wypełniającego je powietrza ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Tymczasem często są w nim obecne:
- smog – który w sezonie grzewczym osiąga w polskich miasta i wsiach wyjątkowo wysokie poziomy,
- alergeny wziewne – niegroźne dla zdrowych osób, ale uciążliwe dla alergików, przez co mogą stać się przyczyną obniżonej wydajności lub czasowej niezdolności do pracy,
- lotne związki organiczne – stanowiące składnik wielu produktów przeznaczonych do wykańczania wnętrz oraz środków czystości (część z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze)
- pyłki emitowane przez sprzęt biurowy – wytwarzane w największych ilościach przez drukarki i kserokopiarki laserowe (ich szkodliwość sprawiła, że w krajach skandynawskich takie urządzenia muszą być przechowywane w oddzielnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach).
Warto też pamiętać o tym, że sprzęt elektroniczny, którego w biurach jest dosyć dużo, zaburza równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi w powietrzu, tworząc tzw. elektrosmog. W rozwiązaniu tego problemu może pomóc jonizator, dlatego ranking oczyszczaczy powietrza do biura obejmuje wyłączenie urządzenia z funkcją jonizacji. Dużą wagę przywiązujemy też to wydajności, aby sprzęt zapewnił wysoką skuteczność w wieloosobowym biurze.
1. Klarta Stor 2
Klarta Stor 2 to oczyszczacz powietrza z jonizacją, wyróżniający się wyjątkowo wysoką wydajnością (CADR 600 m³/h). Ma czujnik pyłu PM2,5, jest dostępny w czterech kolorach i wyróżnia się niską ceną. Wszystkie te zalety sprawiły, że zajął pierwsze miejsce w naszym zestawieniu.
2. Vestfrost VP-A1S70WH
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH w najwyższej prędkości uzyskuje CADR 620 m³/h. Jakość powietrza kontrolują czujniki PM1, PM2,5 i PM10 oraz miernik lotnych związków organicznych. Urządzeniem można sterować poprzez aplikację mobilną.
3. Sharp KC-G60EUW
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-G60EUW to pierwsze urządzenie w tym rankingu, umożliwiające rozwiązanie jednocześnie dwóch problemów z jakością powietrza w biurze, a więc przesuszenia i niskiej wilgotności. Sprzęt jest wydajny (jego przepływ powietrza to 408 m³/h, wydajność nawilżania sięga 630 ml/h), a w trybie automatycznym uwzględnia obecność pyłu PM,5, kurzu i nieprzyjemnego zapachu.
4. Sharp KC-D60EUW
Kolejny oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to Sharp KC-D60EUW, pochodzący z trochę starszej serii marki Sharp. Również jest urządzeniem wydajnym (przepływ powietrza wynosi 396 m³/h, a wydajność nawilżania 660 ml/h), ale został wyposażony tylko w czujniki kurzu i zapachu.
5. Ideal AP 45
Ideal AP 45 to kolejny oczyszczacz powietrza o dobrej wydajności (przepływ powietrza wynosi 500 m³/h). Został wyposażony w czujniki pyłów, gazów i zapachu. Sterowanie jest możliwe pilotem. Urządzenie dobrze się prezentuje, więc nie będzie zaburzało estetyki biura.
- Jak korzystać z rankingu oczyszczaczy powietrza na Wybierzoczyszczacz.pl?
- O oczyszczaczach powietrza – wyjaśniamy
- Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - TOP 5
- Oczyszczacz powietrza do małej sypialni - Ranking
- Oczyszczacz powietrza do dużej powierzchni - Najlepsze modele
- Oczyszczacz powietrza z jonizacją - podpowiadamy co wybrać
- Oczyszczacz powietrza do biura - Polecane modele